Karpacz dla entuzjastów geologii. Ciekawe formacje skalne i miejsca odkrywcze

Karpacz dla entuzjastów geologii. Ciekawe formacje skalne i miejsca odkrywcze, znajdujące się w samym sercu Karkonoszy. Jakie skałki musisz zobaczyć, spędzając wakacje w tym regionie? Propozycji jest bardzo wiele, dobrze więc zaplanuj kolejne dni zwiedzania, aby niczego nie przegapić!

Karpacz dla entuzjastów geologii jest jednym z najbardziej interesujących regionów w naszym kraju. Skały i skałki, znajdujące się w Karkonoszach, od lat przyciągają tłumy turystów. Charakterystyczne „kamienie” nie tylko pięknie wyglądają, ale mają też fascynującą historię. Ich fantazyjne kształty często wiążą się z różnorodnymi legendami i historiami. Musisz jedynie wiedzieć, gdzie tak niezwykłych miejsc szukać.

Karpacz dla entuzjastów geologii: historia i charakterystyka skał

Wielu osobom Karpacz kojarzy się przede wszystkim z Kruczymi Skałami. To oczywiście prawidłowy trop – w końcu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w regionie. Tym razem jednak zamiast na niej, skupmy się na nieco dokładniejszej analizie obecności skał i skałek w Karkonoszach.

Zacznijmy od tego, że w naszym regionie jest ponad 100 zgrupować skalnych znacznych rozmiarów. Te mniejsze trudno jest nawet policzyć, ale to właśnie dzięki nim wszystkim Karpacz dla entuzjastów geologii jest miejscem tak wyjątkowym. Najwyższe zgrupowania skalne na tym obszarze zbudowane są z tzw. granitu karkonoskiego. Jego historia sięga 300 milionów lat, a część z mierzy nawet 30 metrów.

Wielu turystów nie wie, że karkonoski granit powstał w wyniku zastygającej lawy. Krystalizacja gorącej magmy miała miejsce przed wiekami, ok. 8-10 km pod powierzchnią ziemi. Nie sposób natomiast pominąć też wyjątkowego wyglądu skał w tym miejscu. Charakteryzuje je przede wszystkim obecność całej siatki spękań. To dzięki nim kamienie przybierają najróżniejsze formy i często można w nich dostrzec wyjątkowe kształty.

Fot. Unsplash.com/Marcin Kempa

Kociołki wietrzeniowe – co to jest?

Karpacz dla entuzjastów geologii. Ciekawe formacje skalne i miejsca odkrywcze? Zgłębiając ten temat, nie sposób pominąć kociołków wietrzeniowych. Od lat rozpalają one wyobraźnię turystów – głównie z uwagi na swój nietypowy kształt. Są to koliste zagłębienia w ziemi, osiągające nawet ponad metr głębokości. To sprawia, że przypominają kratery powstałe po uderzeniu w ziemię tajemniczych obiektów.

W praktyce jednak geneza ich powstania jest o wiele bardziej „przyziemna”. Odpowiadają za to dwa procesy – wietrzenia oraz zamarzania i odmarzania wody zbierającej się w powstałych zagłębieniach. Nie zmienia to natomiast faktu, że nadal wyglądają szalenie ciekawie i oryginalnie.

Karpacz dla entuzjastów geologii. Ciekawe formacje skalne i miejsca odkrywcze

W Karpaczu jest bardzo wiele skał i skałek wartych zobaczenia. Poniżej wymieniliśmy tylko część z tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

1.   Kociołki na Drewniaku

Powyżej opisywaliśmy kociołki wietrzeniowe, więc od nich rozpoczniemy nasze zestawienie. Na grzbiecie nazywanym Drewniakiem znajduje się największy z nich. Ma 1,1 m głębokości i 1,6 m średnicy. Dawniej krążyły plotki, że został on wykonany przez człowieka. Sugerowano, że był miejscem pogańskiego kultu, bo wygląda naprawdę niecodziennie.

Miejsce to znajduje się w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego. Najłatwiej jest dotrzeć tam z Michałowic. Co istotne, w tej okolicy znajdziesz ponad 30 tego typu kotłów. Są tam ponadto także liczne jaskinie szczelinowe, więc to prawdziwa gratka dla miłośników geologii.

2.   Chybotek

Chybotek to jedna z ikon Karkonoszy. Mierzy 565 m n.p.m. i znajduje się w Szklarskiej Porębie, ale bardzo łatwo dotrzeć do niej z Karpacza. Składa się z kilku, ułożonych na sobie, bloków skalnych.

Teoretycznie Chybotek znajduje się już w Górach Izerskich. Miejscowe legendy i podania natomiast skłaniają do symbolicznego wliczania go do Karkonoszy. Jeszcze na początku XIX wieku góry te były uznawane za jedno pasmo. Zgodnie z jedną z walońskich legend skała ta miała zamykać dostęp do podziemnych skarbów, ukrytych przez Ducha Gór.

3.   Dziurawa Skała

Tuż przy trasie Podgórzyn-Przesieka uwagę przyciąga niecodzienna grupa skalna. Dziurawa Skała ma 20 metrów wysokości, a od góry jest szczelnie zamknięta skalnym blokiem. Po wojnie miejsce to zostało nieco zapomniane. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców jednak zostało oczyszczone, uprzątnięte, a obecnie przyciąga tłumy turystów.

4.   Szweckie Skały i Słup

Północno-wschodni stok Śląskiego Grzbietu zdobią Szwedzkie Skały. Najwyższe z nich mierzą 30 metrów, a dojechać do nich możesz łatwo z Borowic. Stoją w górnej części Doliny Myi. Ich znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne dla karkonoskich skał spękania ciosowe. Dzięki swym rozmiarom robią na turystach imponujące wrażenie i przepięknie wyglądają na zdjęciach.

Tuż obok Szwedzkich Skał stoi odosobniony Słup. Ma około 7 metrów wysokości, a ustawiony jest na potężnej, skalnej podstawie. Ukryty jest w lesie i nie wiedzie do niego żaden szlak, da się natomiast dostrzec go między drzewami.

5.   Pielgrzymy

Pielgrzymy to jedna z niekwestionowanych ikon Karkonoszy. Są to trzy potężne grupy skalne, uważane za jedne z najwyższych formacji w regionie. Mierzą ponad 25 metrów, a łatwo trafić na nie, wędrując z Karpacza żółtym szlakiem ku innym, przepięknym skałkom – Słonecznikom. Zgodnie z legendą, ogromne skały to grzeszni pielgrzymi, którzy zostali zamienieni w kamienie. Nawiązuje to do ich kształtu przypominającego ludzi.

Fot. Wikimedia.org/Paweł Kuźniar/CC BY-SA 3.0

6.   Inne skałki warte zobaczenia w okolicy

Jak podkreślaliśmy, Karpacz dla entuzjastów geologii jest prawdziwym lunaparkiem pełnym atrakcji. Nie starczy miejsca, by opisać wszystkie skały i skałki w Karkonoszach. Poniżej więc przygotowaliśmy spis innych miejsc, wartych odwiedzenia, poza tymi już opisanymi. Dla wielu turystów może być to ułatwienie podczas organizowania urlopu w naszej okolicy:

  • Granaty,
  • Skalny Stół.
  • Walońskie Kamienie,
  • Marianki (Szklarka Poręba),
  • Skalne Ściany (Szklarska Poręba),
  • Sowie Skały (Szklarska Poręba),
  • Dzwonnica i Kozie Skały.

Karpacz dla entuzjastów geologii. Gdzie znaleźć najlepszy nocleg z wyżywieniem?

Czym jest Karpacz dla entuzjastów geologii? Ciekawe formacje skalne i miejsca odkrywcze sprawiają, że naprawdę warto tu przyjechać. Ogromna liczba atrakcji do odwiedzenia motywuje natomiast do znalezienia dobrej bazy wypadowej. Szukasz czegoś blisko centrum, a jednocześnie niedaleko wyjść na szlaki? Jeśli tak, to zapraszamy do naszej przepięknej Willi Dąbrówka!

Znajdujemy się w samym sercu Karpacza, a do wielu geologicznych atrakcji dotrzesz od nas w bardzo krótkim czasie. Co więcej, po przejściu długich szlaków górskich wypoczniesz u nas w komfortowych pokojach ze specjalnie zaprojektowanymi materacami. Dzięki nim rano wstaniesz jak nowo narodzony, gotowy do dalszego zwiedzania. Jeśli zechcesz, może też czekać od razu na Ciebie nasze pyszne śniadanie, przygotowywane z najlepszych, świeżych składników. Z nim nabierzesz sił na dalsze, geologiczne przygody!