Krucze Skały Karpacz – trasa, jak dojść?

Zastanawiasz się, czy warto odwiedzić Krucze Skały, Karpacz? Trasa, jak dojść na miejsce i komu taka wycieczka się spodoba? To wspaniały punkt widokowy, znajdujący się zaledwie kilkanaście minut spacerem od głównego deptaka. Rozciąga się z niego przepiękny widok, który dostępny jest praktycznie dla każdego. Z wejściem poradzą sobie zarówno zapaleni miłośnicy gór, jak i osoby o słabszej kondycji czy rodziny z dziećmi.

Krucze Skały, Karpacz, przyjemny spacer i piknik po dotarciu do celu. To doskonały plan na spędzenie dnia z całą rodziną, bliskimi czy przyjaciółmi. Dotarcie na punkt widokowy nie jest trudne, a w dodatku wyruszyć możesz zarówno z centrum miasta na piechotę, jak i podjechać bliżej samochodem. Dzięki temu nawet osoby z ograniczoną mobilnością będą mogły podziwiać przepiękny krajobraz bez większego wysiłku. Na miejsce da się wjechać z wózkiem dziecięcym, ale i fani wspinaczki będą mieli chwilę dla siebie. Opcji na zdobycie Kruczysz Skał jest naprawdę wiele, więc na pewno znajdziesz jakąś dla siebie.

Jak wejść na Krucze Skały? Karpacz to nasz punkt wypadowy

Krucze Skały są grupą skalną, obecną zarówno w Karpaczu, jak i Szklarskiej Porębie. Blisko nas rozciąga się z nich wspaniały widok na Karkonosze. Aby do nich dotrzeć, wystarczy z deptaka głównego skręcić w ulicę Kopernika, a następnie w prawo w Obrońców Pokoju. Przechodzimy przez most i idziemy cały czas prosto, aż do zakrętu w ul. Wilczą i odbicia w Szlak Pieszy Czarny. Tam też rozpoczyna się prawdziwa (choć niezbyt wymagająca) górska przygoda.

Na miejsce możemy też dojechać samochodem. Aż do końca Szlaku Pieszego Czarnego prowadzi droga asfaltowa. Na końcu jest rondo, przy którym przygotowany został dla turystów przestronny parking. Tuż obok niego płynie rzeka Płomnica, a za mostkiem czeka już leśna ścieżka.

Alternatywna trasa wiedzie „od góry”, czyli od ulicy Jana Matejki. Może to być dobre rozwiązanie dla osób, które akurat przebywają we wschodniej części miasta. Na miejsce dojść też można prosto z ulicy Skalnej, mijając Ścianę z Okapem. Każda z tych ścieżek prowadzi natomiast zarówno do punktu widokowego, jak i Polany Krucze Skały. Karpacz kusi turystów przygotowanym tam miejscem piknikowym.

Krucze Skały Karpacz – trasa dla dzieci i rodzin

Osoby o słabszej kondycji, starsze, z ograniczoną mobilnością czy rodzice z małymi dziećmi na Krucze Skały mogą łatwo dostać się ścieżką podążającą w górę lasu. Najwygodniejsze jest podejście bezpośrednio od ulicy Skalnej lub z Parkingu przy Kruczych Skałach. Obie trasy są niewymagające i każdy powinien poradzić sobie z nimi na piechotę. Spacer ze zwykłym wózkiem dziecięcym może być nieco problematyczny przez nierówne podłoże. Momentami będzie trzeba podnieść wózek lub szukać odpowiedniej trasy przejazdu.

Warto zatrzymać się też na chwilę u podnóża monumentalnych, Kruczych Skał. Karpacz kusi nimi wspinaczy z całej Polski i nie tylko. Wytyczone na nich zostało kilkanaście tras, a podziwianie profesjonalistów z dołu robi wrażenie.

 Niedaleko jest też czerwona ścieżka edukacyjna. To doskonała propozycja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W okolicy jest też doskonale wyposażona polana piknikowa, o której wspominaliśmy wcześniej. Znajdziesz tam daszek na wypadek niepogody. Są też ławeczki, miejsce na grilla i ognisko. Dzięki temu wszystkiemu w większej grupie spędzić tam można nawet cały dzień. Najmłodsi turyści również będą mieli co robić, bo w okolicy jest sporych rozmiarów teren do zabawy.

 

Krucze Skały Karpacz – trasa dla nieco bardziej wymagających

Frazę „Krucze skały, Karpacz trasa, jak dojść” wpisać w wyszukiwarkę mogą turyści bardziej wymagający. Jedna ze ścieżek prowadzących na punkt widokowy prowadzi prosto między skały. Widać ją już u samego początku szlaku. Wybranie jej to szansa na bardziej intensywną wspinaczkę i więcej emocji. Wielkie głazy pozwalają też na dobry trening nóg, a dotarcie na szczyt i podziwianie krajobrazów w pełni rekompensuje wysiłek.

Krucze Skały mogą być też dopiero pierwszą częścią bardziej ambitnej wyprawy. Zaraz przed mostkiem nad Płomnicą biegnie bowiem wzdłuż rzeki czarny szlak. Dotrzeć nim możesz do Szerokiego Mostu, z którego już prosta droga do Sowiej Doliny i na Sowią Przełęcz. Skręcając w lewo i odbijając na niebieski szlak, dotrzesz do Skalnego Stołu. Idąc w prawo czeka na Ciebie natomiast Średnia Kopa, Jelenka, Czarna Kopa i trasa aż do Śnieżki.  Zakładając zejście do schroniska Nad Łomniczką i powrót żółtym szlakiem do Karpacza, spędzisz w górach niemalże cały dzień. Zakładając postoje, przerwy na odpoczynek ora delektowanie się widokami, taka wyprawa może zająć Ci nawet ok. 6 godzin.

Krucze Skały, Karpacz i co dalej?

Zależnie od tego, którą drogą dotrzesz na Krucze Skały, możesz spróbować z nich schodzić w zupełnie innym kierunku. Idąc od ulicy Skalnej, warto wybrać się na dłuższy spacer i iść w stronę Jana Matejki. Następnie skierować się w stronę ul. Fryderyka Chopina i zrobić kółko, zawracając z powrotem do zielonego szlaku biegnącego przez miasto.

Schodząc w stronę Kruczych Skał od ul. Jana Matejki, możesz z kolei iść dalej w kierunku centrum Karpacza. Przyjemne jest szczególnie zejście wzdłuż Płomnicy, mijając Ścianę z Okapem, ku ulicy Skalnej i dalej ku Obrońców Pokoju. Do głównego deptaka dotrzesz w niespełna 20 minut, a więc idealnie, aby wybrać się na smaczny obiad po wymagającym spacerze i aktywności fizycznej.

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób lubiących spokojne, długie spacery, jest wyruszenie czarnym szlakiem spod Kruczych Skał ku Szerokiemu Mostowi. Tym razem jednak, zamiast skręcić w prawo, proponujemy spokojny, zielony szlak, biegnący w lewą stronę. To Tabaczana Ścieżka, która ciągnie się niemalże do samej Przełęczy Okraj. Jeśli jednak nie chcesz iść aż tak daleko, możesz dotrzeć do byłej leśnej osady Budniki. Stamtąd łatwo odbić w lewo na żółty szlak ku Jedlince, a dalej zielonym szlakiem wrócić do miasta. To niewymagający, łatwy i przyjemny spacer, który zająć ci może (zależnie od miejsca docelowego) ok. 4 godziny.

Odpoczynek i relaks po powrocie z Kruczych Skał do Karpacza

Jak widzisz, Krucze Skały, Karpacz i cała okolica mają bardzo wiele atrakcji dla turystów. Możesz spędzić tu czas z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi na dziesiątki sposobów, a szlaki spacerowe i górskie na pewno Ci się nie znudzą. Po wielogodzinnym marszu natomiast warto wrócić do przyjaznego miejsca, w którym będziecie mogli wypocząć w komfortowych warunkach.

Serdecznie zapraszamy do Willi Dąbrówka, gdzie przygotowaliśmy dla Ciebie szereg udogodnień. Oferujemy miejsca noclegowe w wygodnych i przestronnych pokojach z przeszklonymi werandami. Zapewniamy także nocleg z wyżywieniem, a nasze pyszne dania tworzone są z najświeższych składników. Znajdujemy się w samym sercu Karkonoszy, tuż obok wejść na najpopularniejsze szlaki. U nas zregenerujecie siły, wypoczniecie, zjecie coś pysznego i błyskawicznie  nabierzecie ochoty na kolejne, górskie przygody.