Karpacz bez tłumu: ukryte perły miasta, które musisz zobaczyć!

Marzy Ci się Karpacz bez tłumu? Ukryte perły miasta, które musisz zobaczyć, tylko czekają, aż do nas przyjedziesz. Przekonaj się sam, że nie wszędzie w sercu Karkonoszy jest wielu ludzi, hałas i długie kolejki. Przygotowaliśmy dla Ciebie spis atrakcji i lokalizacji górskich, które na pewno Cię oczarują, a rzadziej pojawiają się tam tłumy przyjezdnych.

Wielu turystów marzy o Karpaczu bez tłumu. Ukryte perły miasta, które musisz zobaczyć, skrywają się na każdym kroku. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, by nie trafić wyłącznie do najpopularniejszych miejsc, polecanych przez wszystkie przewodniki. W przeciwnym razie cały czas będziesz stać w kolejkach do kultowych atrakcji i chodzić górskimi szlakami, obleganymi przez tłumy turystów.

Chcesz zobaczyć Karpacz bez tłumu? Ukryte perły miasta i okolicy

W takich warunkach trudno odnaleźć spokój, nie mówiąc o relaksie i odkrywaniu piękna Karkonoszy. W tym poradniku znajdziesz mniej oczywiste miejsca, atrakcje i szlaki górskie, które są warte zobaczenia i godne polecenia. Przekonaj się sam, że nie zawsze warto chodzić utartymi przez tłumy ścieżkami.

Młynek Miłości

Młynek Miłości jest jednym z ciekawszych obiektów w Karpaczu, choć wielu turystów w ogóle nie wie o jego istnieniu. Jest ukryty nieco na uboczu, przy ulicy Karkonoskiej 53, tuż przy willi Eitel Friedrich (Dom Wczasowy Syrena 1). Podróżni odwiedzający nasze miasto zwykle kojarzą miecz wmurowany w kamień, znajdujący się w pobliżu, a nie sam młynek. Dla Ciebie jednak może być to zaleta, bo nie będzie przy nim zbyt wielkiego tłumu. Będziesz mógł więc spędzić tam czas w ciszy, rozmyślając o przeszłości tego wyjątkowego obiektu.

Co jest w nim tak niezwykłego? Otóż wiąże się z nim wspaniała legenda. Nie jest najpopularniejsza wśród turystów, co tylko podnosi jej wartość – jest unikatowa. Całą jej treść zapisaliśmy w tym miejscu: https://www.dabrowka.karpacz.pl/mlynek-milosci-karpacz-atrakcja-za-ktora-kryje-sie-wyjatkowa-legenda/. Spokojnie ją przeczytaj, najlepiej po dotarciu do Młynka Miłości. To pozwoli Ci zobaczyć, jak wspaniałym miejscem jest Karpacz bez tłumu, ale za to z magiczną przeszłością.

Skocznia Narciarska Orlinek

Skocznia Narciarska Orlinek została otwarta w 1979 roku, a przez lata odbywały się na niej liczne zawody. W 2001 roku zmagali się na niej najlepsi młodzi skoczkowie i kombinatorzy norwescy, a w 2004 roku miały tam miejsce mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. To właśnie wtedy Adam Małych uzyskał rekordową odległość 94,5 metra!

Jak zapewne się domyślasz, miejsce to jest powszechnie znane turystom – szczególnie tym, którzy kochają sport. Co jednak ważne, najczęściej tłumy gromadzą się wokół tej atrakcji z zewnątrz, robiąc zdjęcia i oglądając ją „od dołu”. Nie każdy bowiem wie, że obecnie Orlinek to wieża widokowa! Możesz z niej podziwiać przepiękne krajobrazy gór i całej okolicy. Obiekt ma 54 metry, co czyni go jednym z najwyższych w Polsce.

Kaplica Świętej Anny

Kaplica Świętej Anny to miejsce mniej znane niż np. Świątynia Wang, a również warte uwagi. Jest otwierane tylko raz w roku, 26 lipca, czyli w dniu św. Anny. To wręcz synonim Karpacza bez tłumu. Ukryta perła, którą musisz zobaczyć, znajduje się w pobliskiej miejscowości Kowary, oddalonej od naszej Willi Dąbrówka o mniej niż 10 km. Co natomiast w niej takiego wyjątkowego?

Znajduje się w niej Dobre Źródło, często nazywane również Źródełkiem Miłości lub Świętym Źródłem. Latami wierzono – i wiele osób podtrzymuje tę wiarę do dziś – że woda z tego miejsca ma moc uzdrawiającą. Dodatkowo krąży wokół niego legenda. Zgodnie z nią każda osoba, która nie ma szczęścia w miłości, powinna odwiedzić to miejsce i dać wiarę mocy wody. Jeśli będzie to szczere, jej życie miłosne zacznie się układać.

Fot. Wikimedia.org/Sławek Skierka/CC BY-SA 3.0 DEED

Karpacz bez tłumu – ukryte perły górskie

Czy Karpacz bez tłumu turystów na górskich szlakach jest w ogóle możliwy do wyobrażenia? Wbrew pozorom tak, musisz jedynie zdecydować się na wyprawę mniej znanymi trasami. Zapomnij o trasie na Śnieżkę, nad Wodospad Szklarki czy Skalny Stół. Poniżej zaproponowaliśmy Ci cztery alternatywne pomysły, które są równie ciekawe. Fakt, że ich zdobycie nie jest dużym wyzwaniem. Ich siła tkwi jednak w tym, że są wyjątkowe, rzadko odwiedzane i czuć w nich prawdziwego ducha Karkonoszy.

Zakręt Śmierci i Wysoki Kamień

Naszą pierwszą propozycją jest Zakręt Śmierci i pobliski Wysoki Kamień. Obie te lokalizacje znajdują się niedaleko Szklarskiej Poręby, która znajduje się ok. 20 km od Karpacza. Pierwsza z nieoczywistych atrakcji to uroczysko przy ostrym zakręcie drogowym. Stanowi wspaniały punkt widokowy, z którego podziwiać możesz pejzaż Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Jego nazwa ma przykrą historię, pochodzi bowiem od licznych wypadków, które zdarzały się tam na przestrzeni lat.

Wysoki Kamień to szczyt górujący nad Szklarką Porębą, położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Mierzy 1058 m n.p.m. i z niego również rozciąga się przepiękny widok. Na szczycie Schaffgotschowie, będący dawniej właścicielami tych terenów, wybudowali w 1837 roku jedno z pierwszych schronisk w Sudetach – Hochsteinbaude. 45 lat później obiekt spłonął, odbudowano go, a w 1963 roku go rozebrano ze względu na nierentowność. W 1996 roku teren przejęła rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby, a do chwili obecnej trwa tam budowa nowego obiektu.

Patelnia

Wyżej polecaliśmy Kaplicę Świętej Anny, nieopodal niej natomiast znajduje się jeszcze jedna, nieoczywista atrakcja, warta obejrzenia. Jest to Skała Patelnia, która od pradziejów uważana była za miejsce kumulacji tajemniczej energii pochodzącej z różnych kanałów.

Jedna z legend głosi, że po stworzeniu świata Bóg Sziwa rozrzucił po całym świecie 7 magicznych kamieni. Każdy miał być przyporządkowany do jednej z planet Układu Słonecznego. Przypisywano im zdolność przekazywania ludziom boskiej energii i tak też działać ma podobno podkarpacka Patelnia.

Skalny Most w Rudawach Janowickich

Ostatnim z miejsc, które polecamy turystom, chcących zobaczyć okolice Karpacza bez tłumów, jest Skalny Most w Rudawach Janowickich. Znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Karpacza. Tym razem jednak musisz wyruszyć w stronę miejscowości Czarnów i Rudawskiego Parku Narodowego.

Skalny Most to monumentalne dzieło Matki Natury. Ta grupa skalna góruje nad Doliną Janówki, a sam „most” ma od 25 do 30 metrów długości. Znajduje się na wysokości ok. 20 m i wygląda naprawdę niesamowicie. U podnóża skały znajdziesz tablicę pamiątkową, która czyni to piękne miejsce nieco mrocznym. Przypomina bowiem o dniu 18 maja 1931 roku, gdy podczas wspinaczki ze Skalnego Mostu spadł Walter Tuffeck – pierwsza ofiara tego unikatowego miejsca.

Fot. wikimedia.org/Pitcairn2424/CC BY-SA 3.0 DEED

Wypoczynek w Karpaczu bez tłumu. Gdzie znaleźć idealne miejsce noclegowe?

Jeśli fascynuje Cię wizja Karpacza bez tłumu i nie lubisz chmar turystów czy rozgardiaszu, z pewnością chciałbyś również znaleźć spokojne miejsce noclegowe. Dobrze natomiast, by znajdowało się blisko centrum miasteczka, niedaleko wszystkich ukrytych miejsc, które wymieniliśmy. Jeśli rzeczywiście tak jest, to serdecznie zapraszamy Cię do naszej Willi Dąbrówka, która sama w sobie stanowi niezwykłą atrakcję. Jej atutem jest bujna zieleń wokół, a także kameralne położenie, połączone z bliskością samego serca Karkonoszy. Budynek pogodzi z 1900 roku, możesz więc delektować się w nim niepowtarzalnym, karkonoskim klimatem.