Strzecha Akademicka – schronisko górskie w drodze na Śnieżkę i jedna z atrakcji okolic Karpacza

Wielu turystów przyciąga do naszego regionu Strzecha Akademicka – schronisko górskie w drodze na Śnieżkę i jedna z atrakcji okolic Karpacza. To naprawdę urokliwe miejsce, do którego warto się wybrać, odwiedzając Karkonosze. Prowadzi do niego i z powrotem wiele wspaniałych i różnorodnych szlaków, którymi wędrować można całymi dniami.

Dlaczego taką popularnością cieszy się właśnie Strzecha Akademicka? Schronisko górskie w drodze na Śnieżkę i jedna z atrakcji okolic Karpacza – to jej dwie najważniejsze cechy. Właśnie dzięki nim wielu naszych gości pyta o najciekawsze szlaki prowadzące do tego miejsca oraz ścieżki, którymi można z niego wrócić do miasta. Poniżej przedstawiamy więc najciekawsze fakty na jego temat. Bez wątpienia przekonają Cię one do spędzenia urlopu w Karkonoszach. Co więcej, zechcesz nie tylko odwiedzić schronisko, ale zobaczyć także wiele innych atrakcji, które oferuje nasz region.

Strzecha Akademicka – schronisko górskie w drodze na Śnieżkę

Gdzie dokładnie znajduje się Strzecha Akademicka? Schronisko górskie w drodze na Śnieżkę położone jest na wysokości 1258 m n.p.m. Znajdziesz je dokładnie między Kotłem Małego Stawu oraz Białym Jarem, a od kultowej Samotni dzieli je około 10 minut drogi. Już na początku warto wyjaśnić, skąd wzięła się jego popularność i uznanie wśród turystów.

Otóż Strzecha Akademicka uważana jest za najstarsze schronisko w Karkonoszach (wraz ze schroniskiem Pod Łabskim Szczytem). Zgodnie z zapiskami z 1645 roku, pierwsza buda paserska na Polanie Złotówka stała już w I połowie XVII wieku. Mówi się, że jej gospodarze znani byli z gry na trąbie lub rogu, którymi witali oraz żegnali swoich gości. Podobno częstowali ich także wyśmienitą nalewką pędzoną na szyszkach.

Z czasem zwykła buda zaczęła przechodzić metamorfozy. Wraz ze wzrostem popularności regionu, została przerobiona w schronisko górskie. Przez lata doskonalona, poważną modernizację przeszła po 1989 roku. Wyposażono ją w profesjonalne zaplecze kuchenne oraz urządzenia rekreacyjne. Z czasem zaczęła być nazywana górskim hotelem, a nie tylko zwykłym schroniskiem. Mimo to turyści nadal doceniają jej klimat, rodzinną atmosferę oraz przepyszną, lokalną kuchnię, której znakiem charakterystycznym jest szarlotka.

Jak dotrzeć do Strzechy Akademickiej?

Karkonosze są pełne górskich szlaków turystycznych – zarówno tych łatwych, jak i bardziej wymagających. Właśnie dlatego do Strzechy Akademickiej – schroniska górskiego w drodze na Śnieżkę – dotrzeć da się na kilka sposobów. Najłatwiejsza i najczęściej uczęszczana jest trasa żółta, którą spacer rozpocząć można w Białym Jarze. Znajduje się on zaledwie 7 minut piechotą od naszej Willi Dąbrówka. Przez chwilę towarzyszyć Ci będzie także szlak zielony, który jednak odbije w prawą stronę na Rozdrożu Łomnickim. Tam wyrusz w stronę Dzikiego Wodospadu, przejdź w pobliżu dolnej stacji kolei linowej “Zbyszek” i idź cały czas żółtą trasą wzdłuż Łomnicy. Spacer powinien zająć Ci nieco ponad 3 godziny. Trasa natomiast nie jest szczególnie wymagająca, choć w kilku miejscach możesz się nieco zgrzać.

Alternatywną drogą jest szlak czarny, czyli tzw. Śląska Droga. Na niego także wejść możesz zaraz przy dolnej stacji “Zbyszka”. Następnie kieruj się aż do Kotła Białego Jaru. Tam odbij w prawo, na żółty szlak prowadzący bezpośrednio do Strzechy Akademickiej. To trasa krótsza, ale w zimie “żółty odcinek” jest zamykany ze względu na zagrożenie lawinowe. 

Najlepsze trasy obejmujące schronisko PTTK Strzecha Akademicka

“Strzecha Akademicka – schronisko górskie w drodze na Śnieżkę” – to hasło powszechnie znane turystom uwielbiającym góry. Rzeczywiście trzeba przyznać, że jedna z najlepszych tras przechodzących w okolicy kultowego schroniska prowadzi właśnie na najwyższy szczyt Karkonoszy. Jej przejście zająć Ci może nawet ponad 5 godzin, ale naprawdę każda minuta jest tego warta.

Do Strzechy Akademickiej dotrzesz tak, jak opisaliśmy to powyżej. Następnie powinieneś kierować się w stronę Przełęczy Pod Śnieżką. W lecie wykorzystasz do tego wspominany już wcześniej żółty szlak do Kotła Białego Jaru i na Kopę. Alternatywą jest natomiast ominięcie Samotni i dotarcie do Spalonej Strażnicy. Tam odbijasz w lewo, na czerwony szlak, prowadzący do Domu Śląskiego i dalej – prosto na 1603 m n.p.m. 

Ze Strzechy Akademickiej możesz jednak iść też w przeciwnym kierunku. Bardzo malownicza trasa prowadzi niebieskim szlakiem, tuż obok Schroniska Samotnia, ku Polanie w Karkonoszach. Po drodze miniesz imponujący Wielki Staw, a następnie wrócisz do miasta łagodną ścieżką łączącą żółtą i niebieską trasę, aż ku słynnej Świątyni Wang. To idealne rozwiązanie na każdą porę roku, bo jego przejście nie powinno zająć Ci więcej niż 3 godziny. W zimie uważaj jednak za fragmenty zamknięte z powodu zagrożenia lawinowego i wybieraj obejścia zalecane przez GOPR.

Strzecha Akademicka – jedna z głównych atrakcji okolic Karpacza, ale nie jedyna

Strzecha Akademicka to jedna z głównych atrakcji okolic Karpacza. Przyciąga piechurów z całej Polski i nie tylko, ale nasz region ma przyjezdnym do zaoferowania o wiele więcej interesujących miejsc, obiektów, szczytów i szlaków. Co istotne, wszystkie są bardzo różnorodne, dlatego coś dla siebie wśród nich znajdą zarówno zapaleni piechurzy będący miłośnikami aktywnego wypoczynku, jak i weekendowi turyści, szukający relaksu.

Pierwsza grupa koniecznie wybrać się powinna na Krucze Skały, na których poćwiczyć można wspinaczkę skałkową. Warty zobaczenia jest też Alpejski Tor Bobslejowy ALPINE-COASTER oraz spływy pontonem raftingowym po rzece Bóbr. To zaledwie część najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia, a o wielu więcej pisaliśmy również tutaj.

Fani relaksu i wypoczynku, przybywający do Karpacza, także nie będą zawiedzeni. W okolicy jest wiele wybornych restauracji i lokali serwujących najpyszniejsze smaki kuchni karkonoskiej. Ponadto całą rodziną można wybrać się na spokojny spacer nad Wodospady Szklarki oraz Kamieńczyka. W samym mieście z kolei polecane jest zobaczenie na żywo Świątyni Wang, zapory na Łomnicy oraz Muzeów: Zabawek i Klocków Lego. Te dwa ostatnie szczególnie przypadną do gustu najmłodszym gościom. Przy okazji warto też wybrać się do punktu anomalii grawitacyjnej i poświęć chwilę na zastanowienie, czemu butelki z wodą toczą się tam w niewłaściwą stronę.

Po zdobyciu Strzechy Akademickiej czas na wypoczynek

Chcesz wyruszyć z samego rana do Strzechy Akademickiej – schroniska górskiego w drodze na Śnieżkę lub szukasz noclegu po powrocie do miasta? Zapraszamy do naszej Willi Dąbrówka, gdzie czeka na Ciebie nocleg w przystępnej cenie i komfortowych warunkach. U nas wypoczniesz w przytulnym pokoju i na wygodnym łóżku, a rano zjesz pożywne, syte śniadanie, po którym nabierzesz sił na następną, wielogodzinną wędrówkę. Jesteśmy w samym sercu Karpacza, stanowimy więc idealny punkt wypadowy dla każdego miłośnika gór.