Karpacz – atrakcje dla dzieci

Chociaż górskie wycieczki są chyba głównym magnesem, który przyciąga tu turystów, Karpacz ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko dostęp do szlaków. Ciekawych miejsc nie brak w samym mieście, co szczególnie doceniają ci, którzy decydują się na przyjazd z pociechami.

Co, oprócz bliskości Karkonoszy, jest powodem, żeby odwiedzić Karpacz? Atrakcje dla dzieci, dzięki którym bez trudu zaplanujecie dzień obfitujący w moc wrażeń. Rezerwując nocleg w centrum miasta (na przykład w Willi Dąbrówka), wiele ciekawych miejsc mieć będziecie niemal na wyciągnięcie ręki. Poniżej przedstawiamy propozycje, które pozwolą urozmaicić pobyt najmłodszym. Skierowane są one do pociech o różnych pasjach i oczekiwaniach. Z racji ograniczeń wynikających z pandemii, zalecamy, by sprawdzać, czy aktualnie są one dostępne.

Karpacz – atrakcje dla dzieci, które nie usiedzą na miejscu

Jeśli Wasze pociechy mają niespożyte pokłady energii, w Karpaczu znajdziecie atrakcje, dzięki którym będą mogły się w pełni wyszaleć.

Karpacz – atrakcje dla dzieci: Park linowy “Tarzan”

“Do odważnych Park należy!!!” – takie motto widnieje na stronie Parku Linowego Tarzan, znajdującego się przy ulicy Gimnazjalnej 2 (to około 5 minut spacerkiem z Dąbrówki). Obiekt obfituje w instalacje przygotowane dla miłośników adrenaliny. Jest ich tutaj aż 50! Właściciele zadbali o zróżnicowanie poziomu trudności, tak by przyciągnąć osoby w różnym wieku oraz będące na różnych poziomach zaawansowania. Coś dla siebie znajdą tutaj maluchy ale też młodzież i dorośli:

  • Trasa “Baby Tarzan”
    Dedykowana jest dzieciom o wzroście poniżej 130 cm. Kolorowe, a do tego łatwe przeszkody, zachęcają najmłodszych, by spróbować swoich sił. Dzięki temu, że zostały zawieszone na niewielkiej wysokości, nawet ci początkujący, bez trudu zwalczą w sobie lęk przed wspinaniem.
  • Trasa “Spacer Tarzana”
    Powstała z myślą o młodzieży, chociaż korzystają z niej także dorośli. Na “spacerowiczów” czeka tu 16 emocjonujących przeszkód – m.in. kładki, siatki oraz tyrolki.
  • Trasa “Skok Tarzana”
    To propozycja dla osób, którym niestraszne są najtrudniejsze wyzwania. W końcu “Skok Tarzana” należy do najbardziej wymagających tras w Polsce! By pokonać 21 przeszkód, trzeba się wykazać odwagą oraz dużą sprawnością. 

Jeśli myślicie o wspinaniu w parku linowym, ale nie wiecie jak zacząć, uspokajamy. Każda osoba, która odwiedza obiekt przy ulicy Gimnazjalnej, przechodzi szkolenie z asekuracji i otrzymuje niezbędny sprzęt. Można też skorzystać ze specjalnej trasy treningowej, gdzie na spokojnie przećwiczycie pokonywanie przeszkód. A gdyby jednak któreś z wyzwań na trasie okazało się za trudne, przygotowano obejścia, pozwalające ominąć problematyczny fragment. Wszystko po to, by zabawa była bezpieczna.

Karpacz – atrakcje dla dzieci: całoroczne lodowisko

Jedni lubią się wspinać, inni wolą się ślizgać. Dlatego w sąsiedztwie parku linowego (5 minut spacerkiem od Dąbrówki) znajduje się niezwykłe lodowisko syntetyczne. Czym ono się wyróżnia na tle innych ślizgawek? Otóż naturalny lód został tu zastąpiony specjalnymi panelami. Dzięki tej zmianie, pociechy nie będą narażone na przemoczenie ubrań. Nieco mniejszy poślizg, w porównaniu z tym, jaki zapewnia klasyczny lód, ułatwia też początkującym łyżwiarzom stawianie pierwszych kroków. 

Lodowisko znajduje się pod namiotem, więc może być czynne przez okrągły rok, niezależnie od pogody. Dzięki sporej powierzchni (600 m²), na tafli mieści się jednocześnie aż 100-120 osób. Czas spędzony na łyżwach uatrakcyjnić mają takie dodatki, jak doskonałe nagłośnienie oraz system kolorowych światełek. Jakby tego było mało, zimą obok namiotu powstaje drugie lodowisko – tym razem z naturalną taflą.

Karpacz – atrakcje dla dzieci: baseny

W Karpaczu coś dla siebie znajdą też młodzi pływacy. Jedną z tutejszych atrakcji jest Aquapark Sandra przy ulicy ul. Obrońców Pokoju 3 (z Dąbrówki około 20 minut spacerkiem). W obiekcie znajduje się aż 7 basenów, w tym jeden zaprojektowany specjalnie z myślą o najmłodszych – w którym dzieci mogą pobawić się w prawdziwej “wodnej dżungli”. Do tutejszych atrakcji należą też zjeżdżalnie, sztuczna rzeka oraz “wodospady”. Latem działa także zewnętrzny basen z podgrzewaną wodą. W ofercie znaleźć można również łaźnię parową dla dzieci.

Drugim tego typu miejscem jest Park Wodny Tropikana (z Dąbrówki około 30 minut spacerkiem). Najmłodsi znajdą tu brodzik z ciepłą wodą i piaskownicą. Nieco starsi skorzystają z innych wodnych atrakcji: basenu rzeki oraz zbiornika rekreacyjnego z falą. W brodzik z piaskownicą wyposażony jest także basen zewnętrzny, uruchamiany w okresie letnim.

To nie koniec atrakcji wodnych. Na lato 2021 roku zaplanowane jest otwarcie kolejnego kompleksu – tym razem w Centrum Grotta Spa w Tremonti Ski & Bike Resort. Wspomniany ośrodek znajduje się w samym sercu Karpacza, tuż obok Willi Dąbrówka. Miłośnicy kąpieli będą mogli tu skorzystać z basenów: wewnętrznego i zewnętrznego. Dodatkowo do dyspozycji najmłodszych będzie bezpieczny brodzik. Ofertę uzupełnić mają dwie sauny (sucha oraz parowa), a także wanna z hydromasażem.

Karpacz – atrakcje dla dzieci: całoroczny tor saneczkowy

O tym, że Karpacz jest idealnym miejscem dla fanów nart oraz sanek nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ale szaleńcze zjazdy nie są aktywnością zarezerwowaną jedynie dla zimy. W mieście działają, bowiem, całoroczne oraz letnie tory saneczkowe. Jednym z nich jest Alpine Coaster umożliwiający rozwijanie prędkości do 35 km/h. Cała trasa liczy 1430 metrów (w tym 1000 metrów zjazdu). Saneczkarze pokonują aż 13 wiraży, wśród których jest słynny ślimak. Ten 400-stopniowy zakręt sprawi, że niejednemu zakręci się w głowie.

Znajdujący się obok, letni tor saneczkowy (tzw. rynna), posiada aż 14 wiraży i 3 uskoki. Atrakcją są tu 2 tunele o długości 6 oraz 18 metrów. Trasa liczy 1430 m (w tym 1060 m zjazdu) i należy do najdłuższych tego typu w Polsce! Tory saneczkowe KOLOROWA, znajdują się przy ulicy ul. Konstytucji 3-go Maja 51a (z Dąbrówki to około 20 minut spacerkiem). Taka przejażdżka sprawi frajdę dzieciom w niemal każdym wieku. Pamiętać jednak trzeba, że te mniejsze (do 8 lat) mogą korzystać z sanek jedynie w towarzystwie osób dorosłych.

Karpacz – atrakcje dla dzieci, które pociąga… kolej

Szyny, po których sunie Alpine Coaster, nie są jedynymi w mieście. Chociaż linia kolejowa z Mysłakowic do Karpacza została zamknięta w roku 2000, po torach, które są po niej pamiątką, w sezonie letnim kursują Karkonoskie Drezyny Ręczne. Przejażdżka takim pojazdem sprawi radość całej rodzinie! Warto też odwiedzić pobliski budynek dawnej stacji, by zwiedzić Salę Kolejnictwa z eksponatami udostępnionymi przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Na małych miłośników kolei czeka też inna atrakcja – specjalny “autobus”, stylizowany na bajkowy pociąg, czyli Karpacz Ekspress. Ten niezwykły pojazd kursuje na trasie liczącej 17 km o przewyższeniu 500 metrów (!), dowożąc pociechy do wielu ciekawych miejsc na terenie miasta. Aby przejechać całą trasę, trzeba poświęcić 90 minut. W praktyce wielu turystów ulega pokusie, by zrobić sobie przerwę i zwiedzić znajdujące się po drodze muzea, zabytki czy osobliwości przyrody. Na szczęście takie przerwy są w planie, bo przewoźnik umożliwia kontynuowanie wycieczki późniejszym kursem.

Karpacz – atrakcje dla miłośników zabawek 

Duże pociągi są fajne, ale któż z nas będąc dzieckiem, nie marzył o tym by mieć w domu makietę, po której sunąć będą ich elektryczne modele? Któż nie chciał olbrzymiego zestawu klocków LEGO czy lalek, które wyglądają, jakby były żywe? Jeśli Wasze pociechy uwielbiają bawić się zabawkami, w Karpaczu musi im się spodobać!

Karpacz – atrakcje dla dzieci: Świat Kolejek

Gdzie zabrać swoje pociechy, będąc w Karpaczu? Dobrym pomysłem będzie wizyta w Świecie Kolejek (przy ulicy Karkonoskiej 32). Pod tą nazwą kryje się wystawa, pełna miniaturek przykuwających uwagę dzieci. Oprócz pociągów i dźwigów, którymi najmłodsi mają okazję samodzielnie sterować, spotkają tu również bohaterów ze znanych bajek i filmów.

Na wystawie nie mogło zabraknąć atrakcji, opartych na nowoczesnych technologiach. Czas dzieciom umilą multimedialne gry, które zostały dostosowane do oczekiwań pociech w różnym wieku. W Sali Wirtualnej Rzeczywistości można emocjonować się szaleńczą jazdą górską kolejką. Dech w piersiach zapierać będą też prezentacje, przedstawiające najciekawsze karkonoskie panoramy.

Karpacz – atrakcje dla dzieci: klocki, konsole i trochę klasyki

Małych konstruktorów zapewne zainteresuje Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO, znajdujące się przy ulicy Mickiewicza 11 (3 minuty spacerkiem z Dąbrówki). Na dwóch piętrach rozmieszczone tu zostały liczne makiety z fantazyjnymi budowlami. Nie brak też interaktywnych dodatków. W budynku znalazło się jeszcze miejsce na inną ekspozycję – pierwsze w Polsce Muzeum Konsol Gier Video.

Gdyby pociechom wciąż było mało, można zabrać je do Miejskiego Muzeum Zabawek, które mieści się w dawnym budynku tutejszego dworca, przy ulicy Kolejowej 3 (ok. 25 minut spacerkiem). Znajdują się tu eksponaty z bogatej kolekcji Henryka Tomaszewskiego, wśród których nie brak klasycznych lalek, pluszaków, samochodzików czy miniaturowych mebelków.

Karpacz – atrakcje dla dzieci, które mają pęd do wiedzy

Urlop lub weekend w Karpaczu można spędzić też bardzo pożytecznie – na przykład poszerzając naukowe horyzonty. A ponieważ wiedzę najłatwiej jest przyswoić wówczas, gdy została ona podana w atrakcyjny sposób, warto zabrać swoje pociechy na wycieczkę do tutejszych muzeów. 

Karpacz – atrakcje dla dzieci: Multimedialne Muzeum Karkonoszy

Nie lada gratką będzie wizyta w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy przy ulicy Karkonoskiej 5 (około 30 minut spacerkiem z Dąbrówki). Dlaczego? Bo w dziewięciu naszpikowanych technologią salach, czekają na Was prezentacje, które zainteresują zwiedzających w każdym wieku: od czterolatków po seniorów. Wystarczy godzina, by odbyć pasjonującą wycieczkę w czasie. Opowieść, którą przygotowano, zaczyna się 450 milionów lat temu i zilustrowana została atrakcyjnymi prezentacjami multimedialnymi. Wasze pociechy słuchać będą z zapartym tchem historii o Prakarkonoszach, Morzu Kredowym czy osiadłych tu Walonach. Poznają także realia epoki lodowcowej oraz sekrety karkonoskiego nieba.

Karpacz – atrakcje dla dzieci: Muzeum Sportu i Turystyki

Jeśli Wasze pociechy uwielbiają ruch na świeżym powietrzu oraz rywalizację i kibicowanie, może je zainteresować ekspozycja Muzeum Sportu i Turystyki. W zabytkowej chatce przy ulicy Kopernika 2 (około 15 minut spacerkiem od Dąbrówki) znalazły się eksponaty związane z ważnymi momentami w dziejach polskiego sportu. Zobaczyć tu można zarówno medale zdobywane przez olimpijczyków, jak i sprzęt, z jakiego dawniej korzystali sportowcy i ratownicy górscy.

Karpacz – atrakcje dla małych odkrywców

Na koniec przedstawimy atrakcje, nad którymi rozciąga się pewna… mgiełka tajemniczości. Co zainteresuje małych odkrywców i poszukiwaczy skarbów, którzy zawitają do Karpacza? Na pewno Karkonoskie Tajemnice, czyli multimedialna ekspozycja, której rozgłos zapewniło zwycięstwo w prestiżowym konkursie National Geographic na „7 Nowych Cudów Polski”.

By poznać tutejsze legendy o Duchu Gór i zagłębić się w historie zasiedlających te ziemie zielarzy oraz poszukiwaczy minerałów i bogactw naturalnych, trzeba zejść do podziemi, gdzie nie brak sekretnych przejść i magicznych urządzeń. Brzmi groźnie? Jeśli tak, to warto przełamać strach. Karkonoskie Tajemnice są niczym wciągająca powieść. O to, by się dobrze ją czytało, zadbali artyści oraz specjaliści od efektów multimedialnych, których dziełem jest ta niezwykła ekspozycja.

Jak najlepiej poznawać Karpacz? Atrakcje dla dzieci mogą też przybrać formę wciągających gier terenowych. I nie trzeba ich daleko szukać. Właściciele Willi Dąbrówka, specjalnie dla swoich małych gości, przygotowali bezpłatne questy “Karpacz aktywnie i na sportowo”. Zabawa, polegająca na rozwiązywaniu zadań i odkrywaniu wskazówek, na podstawie których zwiedza się miasto, wciągnie nie tylko najmłodszych!

Atrakcji jest dużo więcej!

Chociaż z pewnością nie wymieniliśmy tu wszystkich ciekawych miejsc, znajdujących się w Karpaczu, opisanymi atrakcjami można obdzielić kilka intensywnych wyjazdów rodzinnych. A przecież ofertą turystyczną kuszą też miejscowości znajdujące się w sąsiedztwie, do których łatwo i szybko można stąd dojechać. Jeśli szukacie miejsca na odpoczynek z dziećmi, Karpacz z pewnością spełni Wasze oczekiwania. Nawet, gdyby pogoda nie dopisała, pociechy nie mają prawa się tu nudzić!