Sztolnie Kowary – stara kopalnia uranu oraz podziemna trasa turystyczno-edukacyjna. Fajne miejsca w Karpaczu

Chcesz odwiedzić Sztolnie Kowary – starą kopalnię uranu oraz podziemną trasę turystyczno-edukacyjną? Fajne miejsce w Karpaczu, warte odwiedzenia. Nudzić się tam nie będą zarówno osoby dorosłe, jak i najmłodsi turyści. Co najważniejsze – znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Karpacza, możesz więc wybrać się tam od nas na ciekawą, jednodniową wycieczkę.

Sztolnie Kowary – stara kopalnia uranu oraz podziemna trasa turystyczno-edukacyjna. To miejsce każdego roku przyciąga tysiące turystów. Stanowi interesującą alternatywę dla górskich szlaków i doskonale sprawdza się jako atrakcja, gdy pogoda nie dopisuje. Może być też świetnym pomysłem na spędzenie całego dnia poza Karpaczem. Sprawdzi się, jeśli już zdążyliście odwiedzić wszystkie tutejsze atrakcje, a zostało Wam jeszcze nieco wolnego czasu podczas urlopu.

Sztolnie Kowary – stara kopalnia uranu. Rys historyczny

Sztolnie Kowary to nazwa podziemnej trasy turystycznej. Znajduje się ona na terenie nieczynnej już kopani uranu w Kowarach. Odpowiadały za nią Zakłady Przemysłowe R-1. Wydobywanie z niej rudy uranu rozpoczęto zaraz po drugiej wojnie światowej. Następnie był on wysyłany do ZSRR, a cały proces trwał aż do 1973 roku. Wtedy też prace wstrzymano, a do kopani weszli specjaliści z Politechniki Wrocławskiej. Rozpoczęto tam prowadzenie badań, a nawet terenowych zajęć dla studentów.

Obecnie cały obiekt funkcjonuje w formie atrakcji turystycznej. Dla zwiedzających został otwarty 24 kwietnia 2000 roku. Regularnie monitorowany jest natomiast przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Umożliwia to 13 punktów dozymetrycznych zamontowanych na trasie. To stanowi gwarancję, że można zwiedzać go w pełni bezpiecznie.

Historia kopalni Liczyrzepa

Jaką historię skrywają Sztolnie Kowary? Stara kopalnia uranu, na której terenie powstała podziemna trasa turystyczno-edukacyjna, składała się ze sztolni nr 7, 8, 9, 9a oraz 20, a także szybu nr 2. Powstała w latach 1850-1858, ale początkowo wydobywano z niej fluoryt. Na uran natknięto się tam co prawda jeszcze w XIX wieku, ale jego większe złoża odkryto dopiero w 1910 roku. To sprawiło, że jego wydobycie rozpoczęło się w 1948-1949 roku. W sumie wykopano ok. 470 ton rud uranu do 1954 roku, gdy kopalnia została zamknięta.

Sztolnie Kowary – podziemna trasa turystyczno-edukacyjna

Chcesz zwiedzić Sztolnie Kowary – starą kopalnię uranu oraz podziemną trasę turystyczno-edukacyjną? Możesz zrobić to w towarzystwie przewodnika, który opowie Ci fascynującą historię tajnego projektu realizowanego przez Związek Radziecki. Będziesz przemierzać podziemne korytarze, które fascynują turystów od lat. Lepiej poznasz też przy okazji geologię Sudetów, co będzie nie lada gratką dla miłośników górskich wędrówek.

Sztolnie odwiedzić można codziennie, wygodnie więc dostosujesz plan zwiedzenia jej do swojego urlopu. Długość trasy to 1200 metrów, a czas wycieczki wynosi około godziny. Co istotne, trasa jest oświetlona elektrycznie, nie musisz więc obawiać się o bezpieczeństwo swoje czy dzieci. Pamiętaj natomiast, że pod ziemią jest wilgotno oraz dosyć chłodno – ok. 8 stopni Celsjusza. Wskazane jest więc – nawet w sezonie letnim – zabranie ze sobą cieplejszego ubrania, np. bluzy.

Sztolnie Kowary – godziny otwarcia i cennik

Jak wspominaliśmy, trasa otwarta są codziennie, a jedyne wyjątki od tej reguły to:

  • Niedziela Wielkanocna,
  • 1 listopada,
  • Nowy Rok,
  • 25 grudnia.

Aby wycieczka została zorganizowana, potrzebne są przynajmniej dwie osoby. Możesz więc zwiedzać to niezwykłe miejsce ze swoimi najbliższymi, jak i w nieco większym gronie. Dla osób indywidualnych wyjście odbywa się o każdej pełnej godzinie między 10:00 a 17:00. Takie rozwiązanie sprawi, że na pewno zdążysz dotrzeć na miejsce z Karpacza, bo do pokonania masz zaledwie niecałe 13 kilometrów samochodem.

Ile kosztuje bilet umożliwiający zwiedzanie Sztolni Kowary – starej kopani uranu oraz podziemnej trasy turystyczno-edukacyjnej? Wariantów jest kilka, możesz więc wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twojej sytuacji:

  • bilet normalny – 35 zł,
  • bilet ulgowy (dzieci do 18. roku życia, renciści, emeryci) – 29 zł,
  • bilet rodzinny 2+2 (2 dorosłych i 2 dzieci od 6 do 14 lat za okazaniem legitymacji szkolnej) – 116 zł,
  • bilet rodzinny 2+3 (2 dorosłych i 3 dzieci od 6 do 14 lat za okazaniem legitymacji szkolnej) – 130 zł.

W okolicy Sztolni Kowary znajduje się również darmowy parking, z którego możesz skorzystać. Jest on zaledwie 480 metrów poniżej wejścia do atrakcji.

Dodatkowe atrakcje Sztolni Kowary

Wspominaliśmy, że na Sztolnie Kowary – starą kopalnię uranu oraz podziemną trasę turystyczno-edukacyjną można poświęcić cały dzień. Co więc robić w tej okolicy, skoro zwiedzanie trwa “tylko” godzinę? Na turystów czeka tam o wiele więcej atrakcji, z których warto skorzystać, zanim zdecydujesz się na powrót do Karpacza. Na miejscu przede wszystkim możesz zjeść obiad w popularnej Restauracji Muzycznej. Znana jest ona z wysokiej jakości mięs, owoców morza i nie tylko. Ponadto możesz spróbować tam dobrze dobranego wina, które doskonale odpręży Cię po podziemnej wyprawie.

Kolejnym punktem wycieczki może być wizyta w Podziemnym Inhalatorium Radonowym. Jest to unikatowa w Europie Skojarzona Terapia Radonowa, która prowadzona jest tylko w pięciu miejscach na całym świecie. Zabiegowi sprzyja klimat panujący w sztolni, czyli niska, stała temperatura oraz bardzo wysoka wilgotność, oscylująca w granicach 95-98%. Jak można przeczytać na stronie organizatora, radon wpływać ma natomiast w sposób uzupełniający na leczenie m.in. alergii czy dolegliwości wywołanych cukrzycą.

Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto wybranie się z Karpacza do Kowarów i z powrotem na rowerach. Pokonanie całej trasy nie powinno zająć Ci więcej niż godzinę w jedną stronę. Co więcej, cała droga jest bardzo spokojna, można więc jechać nią nawet całą rodziną. Po drodze zaplanować też warto odwiedzenie kilku innych, lubianych atrakcji w okolicy.

Zaraz przy wyjeździe z Karpacza znajduje się popularne Western City, a w samych Kowarach czeka na Was Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Te miejsca na pewno spodobają się najmłodszym turystom, ale i na dorosłych czeka coś wyjątkowego. Mowa o Muzeum Sentymentów. Ono każdego gościa przeniesie w zaledwie kilka sekund o kilka dekad w przeszłość, ożywiając unikatowy klimat PRL-u w niepowtarzalnej formie.

Chcesz odwiedzić Sztolnie Kowary? Zapraszamy do nas!

Wybierasz się do Sztolni Kowary – starej kopalni uranu oraz podziemnej trasy turystyczno-edukacyjnej? Zapraszamy do naszej Wili Dąbrówka, znajdującej się w samym centrum pobliskiego Karpacza. Od nas łatwo dotrzesz na miejsce, a przed wyjściem zaoferujemy Ci jeszcze przepyszne śniadanie, które zawsze przygotowujemy ze świeżych składników. Niedaleko nas znajduje się także wiele innych atrakcji i najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Dzięki nim wszystkim na pewno spędzisz ze swoimi bliskimi udany urlop.