Karpacz na niepogodę. Co robić w Karpaczu w deszcz?
Górskie kurorty, takie jak Karpacz, wybierane są przez turystów ze względu na możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody. Ale czasami ten plan próbuje pokrzyżować aura.
Sprawdź również nasz wpis – >“Muzea Karpacz”, czyli ekspozycje blisko Śnieżki
Co robić w Karpaczu w deszcz? Pomysłów może być sporo i – co ważne – oferta turystyczna miasta jest na tyle zróżnicowana, że praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Karpacz na niepogodę? Jeśli spędzacie czas właśnie tutaj, to bez przeszkód znajdziecie ciekawą alternatywę dla górskich wycieczek, spacerów po lesie czy wspinaczki po skałach. Oto kilka propozycji na udany wyjazd, niezależnie od tego, jak przedstawia się sytuacja za oknem.
Co robić w Karpaczu w deszcz? Aktywności pod dachem.
Problemów z przeniesieniem swojej aktywności “pod dach” nie powinni mieć miłośnicy wspinaczki. Chociaż magnesem przyciągającym ich do Karpacza bywają Krucze Skały czy też parki linowe i sztuczne ścianki znajdujące się na zewnątrz (np. ta, która funkcjonuje przy Willi Dąbrówka), to w razie niepogody można skorzystać z oferty Hali Sportowej przy ulicy Konstytucji 3 Maja 48b. Znajdujący się tu panel zajmuje powierzchnię 100 m2. Umieszczono na nim 500 chwytów i wyznaczono 10 dróg. Oferta tego obiektu spodoba się osobom, które nie zabrały ze sobą sprzętu. Na miejscu można, bowiem, wypożyczyć uprząż, linę oraz przyrządy do asekuracji. Dostępność hali ze ścianką można sprawdzić online w specjalnym kalendarzu rezerwacji lub dzwoniąc pod numer telefonu: 887-190-880.
Deszcz nie powinien też być przeszkodą w utrzymaniu dobrej formy fizycznej. Przy stadionie w Karpaczu działa, bowiem, profesjonalnie wyposażona siłownia – czynna codziennie w godzinach od 8 do 20:45. Przed odwiedzeniem tego obiektu, dobrze jest sprawdzić obłożenie, dzwoniąc pod numer 757-616-199 lub zaglądając do internetowego kalendarza rezerwacji.
Co jeszcze oferuje Karpacz na niepogodę? Fani aktywności wodnych nie mają prawa się tu nudzić, nawet jeśli pada deszcz. W mieście znajdują się dwa parki wodne: Aquapark Sandra przy ulicy ul. Obrońców Pokoju 3 – z sześcioma basenami krytymi, łaźniami oraz sauną i Ośrodek “Tropikana” – położony przy ulicy Karkonoskiej 14, który oprócz kilku basenów krytych, oferuje także jacuzzi, saunę oraz tężnie solankową.
Kolejny kryty basen powstał tuż za Dąbrówką, w Centrum Grotta Spa w Tremonti Ski & Bike Resort (ul. Konstytucji 3 Maja 77/77a). W tym ośrodku skorzystać też można z saun (suchej oraz parowej), a także zażyć relaksu w wannie z hydromasażem.
Co robić w Karpaczu w deszcz? Można też pojeździć na łyżwach i to niezależnie od pory roku. Taką opcję zapewnia syntetyczne lodowisko, znajdujące się przy ulicy Gimnazjalnej 2 (zaledwie 5 minut spacerkiem od Willi Dąbrówka). W obiekcie tym tafla wykonana została ze specjalnych paneli, które z racji mniejszego – w porównaniu z lodem naturalnym – poślizgu, sprawiają, że zabawa jest bardziej bezpieczna. To doskonałe miejsce, by zacząć swoją przygodę z łyżwami, tym bardziej, że właściciel zrobił wszystko, aby uatrakcyjnić jazdę. Doskonałe nagłośnienie oraz kolorowe reflektory, zapewnią dużo radości nie tylko najmłodszym. Dzięki sporej powierzchnia – 600 m2 – miejsca wystarczy dla każdego. Nie trzeba też martwić się o sprzęt, bo na terenie lodowiska działa wypożyczalnia.
Co ciekawe, lodowisko w Karpaczu przyciąga też osoby, które nie jeżdżą na łyżwach. Dlaczego? Bo można tu skorzystać także z innych rozrywek – zagrać w bilarda, piłkarzyki, cymbergaja czy darta.
Karpacz na niepogodę? Ekspozycje dla tych, co chcą zgłębić wiedzę o regionie.
Alternatywą dla górskich wycieczek może być także zwiedzanie muzeów, których w Karpaczu jest kilka. Jeśli aura nie będzie zbyt łaskawa, urozmaicą one pobyt w kurorcie i pozwolą wzbogacić własną wiedzę o ciekawe wątki z historii miasta czy też regionu.
Gratką dla miłośników wędrówek oraz różnego rodzaju rywalizacji będzie wizyta w Muzeum Sportu i Turystyki, znajdującym się przy ulicy Kopernika 2. Przygotowano tu trzy wystawy stałe:
- “Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach” (z której dowiedzieć się można m.in. o pracy górników, hutników, drwali, pasterzy i zielarzy, którzy niejako przetarli karkonoskie szlaki, zanim pojawili się tutaj turyści);
- “Rozwój sportów zimowych; Olimpizm” (prezentującą to, jak rozwijała się technologia produkcji sprzętu sportowego i pokazującą sportowe dziedzictwo Karpacza, który był stolicą polskiego saneczkarstwa);
- “Ochrona przyrody” (pozwalającą bliżej poznać środowisko przyrodnicze Karkonoszy).
W gmachu muzeum trafić też można na wystawę czasową, prezentującą ciekawe fotografie czy interesujące plakaty.
Co robić w Karpaczu w deszcz? Wizyta w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy przy ulicy Karkonoskiej 5 poprawi humor każdemu turyście, któremu plany pokrzyżowała nieprzyjazna aura. Nie potrzeba przecież peleryn czy parasola, by odbyć pasjonującą podróż w czasie. Dzięki ekspozycjom rozmieszczonym w dziewięciu salach, każdy może m.in. zobaczyć, jak powstawały tutejsze góry, poznać przyrodę Morza Koralowego, przenieść się do mroźnej epoki lodowcowej, przyjrzeć się życiu mieszkających tu Walonów czy odkryć sekrety karkonoskiego nieba. W tajniki topografii pozwoli zagłębić się Multimedialna Makieta Karkonoszy.
O niezwykłości tego regionu świadczy kolejna ekspozycja, którą warto odwiedzić w deszczowy dzień. Mowa o Karkonoskich Tajemnicach – wystawie, która zwyciężyła w konkursie National Geographic na „7 Nowych Cudów Polski”. W podziemiach gmachu przy ulicy Mickiewicza 1 nie brak zagadkowych rekwizytów i multimedialnych prezentacji, które wprowadzają zwiedzających w legendarny i historyczny świat Karkonoszy. Z pewnością czuć tu obecność Ducha Gór!
Co robić w Karpaczu w deszcz? Muzea pełne zabawek.
Podobno w czasie deszczu dzieci się nudzą. Spędzając urlop w Karpaczu da się temu zapobiec, bo atrakcji dedykowanych najmłodszym jest bez liku. Pociechom można, na przykład, zafundować wycieczkę do Miejskiego Muzeum Zabawek, które mieści się przy ulicy Kolejowa 3. Znajdują się tam rekwizyty z całego świata, zebrane przez wybitnego artystę – Henryka Tomaszewskiego. Odwiedzając budynek dawnego dworca, w którym eksponowane są zabawki, można dodatkowo rozszerzyć wycieczkę o – funkcjonującą po sąsiedzku – Salę Kolejnictwa.
A może by tak połączyć ze sobą zamiłowanie do zabawek i fascynację pociągami? Umożliwi to wizyta w Świecie Kolejek przy ulicy Karkonoskiej 32. Są tu makiety z torami po których mkną miniaturowe lokomotywy ciągnące wagoniki oraz modele przypominające prawdziwe obiekty, a także malutkie samochody. W Świecie Kolejek można samodzielnie sterować ruchem pociągów oraz wcielić się w rolę operatora dźwigu. Jest też sala wirtualnej rzeczywistości, w której każdy poczuje emocje towarzyszące przejażdżce kolejką górską oraz niezwykły punkt widokowy, pozwalający – bez ryzyka zmoknięcie – delektować się panoramą Karkonoszy. O kapryśnej pogodzie pozwolą również zapomnieć spotkani tu, bohaterowie znanych bajek i filmów.
Taka kolejka była marzeniem wielu z nas. Tak samo jak równie kultowe klocki LEGO. Co robić w Karpaczu w deszcz? Atrakcją, która wywoła uśmiech na twarzach najmłodszych oraz wspomnienia tych starszych, będzie wizyta w Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO przy ulicy Mickiewicza 11.
Niektórym łezka w oku zakręcić się może w trakcie zwiedzania – znajdującego się w tym samym budynku – Muzeum Konsol Gier Video. Dla młodszych będzie to lekcja historii pełna niespotykanych dziś urządzeń, dla starszych okazja do odświeżenia wspomnień.
Karpacz na niepogodę – zwiedzanie Świątyni Wang
Gorsza aura, która zniechęca nas do górskich wycieczek, może być pretekstem do zwiedzania zabytków w obrębie miasta. A tutaj prym wiedzie niewielka, ale niezwykle urocza świątynia Wang (ul. Na Śnieżkę 8). Uchodzi ona za najstarszy drewniany kościół w Polsce, chociaż w tym miejscu stoi krótko, bo od połowy XIX wieku. Budynek wzniesiony został w XII wieku w miejscowości Vang w południowej Norwegii. Gdy był zbyt ciasny, w stosunku do potrzeb rozrastającej się parafii, wystawiono go na sprzedaż. I tak, po rozłożeniu na części, przetransportowany został do Karpacza.
Od 15 kwietnia do 31 października kościółek udostępniany jest do zwiedzania w godzinach od 9 do 18. Przez pozostałą część roku od 9 do 17. W niedziele i święta należy pamiętać o przerwie w zwiedzaniu od godziny 10 do 11:30, kiedy to w świątyni odprawiane są nabożeństwa. Czasami w kościółku odbywają się koncerty, które zainteresują melomanów.
Co robić w Karpaczu w deszcz? Dobrze jest być w centrum!
Ponieważ na pogodę wpływu nie mamy, planując urlop, trzeba mieć jakiś “Plan B”. A o ten łatwo, gdy nocujemy w centrum Karpacza. Dlaczego? Bo to zapewnia łatwiejszy dostęp do klimatycznych restauracji oraz pubów, w których mile spędzimy czas. Tak właśnie położona jest Willa Dąbrówka, która sama też oferuje sporo atrakcji. Przecież gdy nie mamy ochoty się nigdzie ruszać, można po prostu przeczekać deszcz pijąc kawę na przeszklonej werandzie czy relaksując się w sali kominkowej lub grając w bilarda. Można także spędzić ten czas z ulubiona książką, siedząc w przyjemnej altance, która znajduje się obok pensjonatu. W końcu po deszczu zawsze przychodzi słońce, a chwila niczym niezmąconego spokoju też może być bardzo cenna. W otoczeniu karkonoskiej przyrody, łatwiej naładować własne baterie, nawet przy niepogodzie.