Karpacz czy Szklarska Poręba – co warto wybrać?

Karpacz czy Szklarska Poręba – co warto wybrać? Oba te miasta uznawane są za prawdziwe perły Karkonoszy i leżą niedaleko siebie. Przez to czasem turystom trudno podjąć decyzję, w którym z nich mogą spędzić bardziej udany urlop. Aby ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji miłośnikom gór, porównaliśmy obie miejscowości i przedstawiliśmy ich największe zalety.

Planujesz wyjazd na weekend lub wakacje w góry i zadajesz sobie pytania: Karpacz czy Szklarska Poręba? Co warto wybrać? Nie jesteś jedyny, bo ten problem ma wielu turystów zarówno przed letnim, jak i zimowym okresem urlopowym. Wspomniane dwie miejscowości dzieli zaledwie ok. pół godziny drogi. Każdy podróżny jednak chce znaleźć bazę wypadową perfekcyjną pod każdym względem. Jaką decyzję powinieneś więc ostatecznie podjąć?

Karpacz czy Szklarska Poręba? Sprawdzamy zalety pierwszego z miast

Karpacz czy Szklarska Poręba? Najpierw przedstawimy Ci zalety pierwszej miejscowości. Bez wątpienia wiele z nich uznasz za kluczowe pod względem spędzania wolnego czasu na urlopie.

Najpiękniejsze szlaki i rozrywki dla aktywnych

Przede wszystkim Karpacz jest idealnym punktem wypadowym w góry. Wychodzi z niego wiele fantastycznych szlaków, które pokonywać możesz o każdej porze roku. Dotrzesz od nas np. do Samotni, Strzechy Akademickiej czy na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. Lista atrakcyjnych, jednodniowych tras, jest niezwykle długa. Dzięki temu możesz przyjechać tu zarówno tylko na weekend, jak i na dwa tygodnie, podczas których każdego dnia odkrywać będziesz nowe ścieżki.

Co istotne, w okolicy Karpacza są szlaki o różnym poziomie trudności. Coś dla siebie znajdą zarówno doświadczeni górołazi, jak i osoby początkujące. Nie brak też rodzinnych tras, odpowiednich do pokonywania z dziećmi lub przez osoby starsze. W okolicy wiele jest ponadto ścieżek rowerowych – prowadzących zarówno po terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, jak i poza nim.

Gdy przychodzi zima, Karpacz zachwyca z kolei mnogością rozrywek w śniegu. Do Twojej dyspozycji jest np. wyciąg Winterpol, od którego naszą Willę Dąbrówka dzieli zaledwie 7 minut spaceru. Niewiele dalej jest też do skoczni „Orlinek” oraz Saneczkowej Góry. Ponadto turystów kusi Karpacz Ski Arena oraz wyciąg orczykowy Lodowiec. Tak duża różnorodność to gwarancja, że każdy z najdzie u nas coś ciekawego.

Największe atrakcje Karpacza

Nie bez znaczenia jest fakt, że Karpacz ma wiele do zaoferowania jako sama miejscowość. Możesz robić w nim wiele interesujących rzeczy i zobaczyć ciekawe zabytki. Przyjeżdżając tu, nie przegap m.in.:

  • Karczmy Sądowej,
  • Świątyni Wang,
  • Zapory na Łomnicy,
  • Muzeum Sportu i Turystyki.

Młodsi turyści na pewno zadowoleni będą również z odwiedzenia Muzeum Zabawek. Polecamy ponadto łączenie nauki z zabawą, na co jest okazja w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego. Nasza miejscowość jest pełna tajemnic, warto więc poświęcić też chwilę na Miejsce Anomalii Grawitacyjnej. Nie codziennie widzi się w końcu butelki turlające się pod górę, prawda?

Kapitalna gastronomia i rozbudowana baza noclegowa

Osoby odwiedzające Karpacz nie będą rozczarowane także pod względem kulinarnym. Działa w tym miejscu bowiem bardzo wiele restauracji odwołujących się do tradycyjnych smaków regionu. Co najlepsze, są to miejsca gwarantujące idealny stosunek ceny do jakości i słuszne porcje. Na głód nie będą zatem narzekać nawet najbardziej wymagające osoby, potrzebujące nabrać sił przed lub po wielogodzinnym marszu górskimi szlakami. Oczywiście, jak każda turystyczna miejscowość, tutaj też liczy się różnorodność. Bez problemu znajdziesz więc również kuchnie z różnych regionów świata czy potrawy wegetariańskie oraz wegańskie.

Wiele miejsc noclegowych w mieście stanowi gwarancję komfortowego noclegu oraz wyżywienia. W swojej ofercie tak wygodne i pyszne rozwiązanie ma także nasza Willa Dąbrówka. W Karpaczu jest natomiast wiele klimatycznych ośrodków, hoteli oraz schronisk, umożliwiających wynajęcie pokoju dla jednej osoby, pary czy też większej grupy. Rezerwacja nie powinna zatem stanowić większego problemu, o ile zrobisz to z odpowiednim wyprzedzeniem. Wtedy możesz liczyć na miejsce takie jak nasze – położone w sercu miasta, blisko wyjścia na szlaki i atrakcji, a zarazem gwarantujące relaksującą ciszę oraz spokój.

Karpacz czy Szklarska Poręba? Sprawdzamy zalety drugiego z miast

Karpacz czy Szklarska Poręba? Druga miejscowość również nie bez przyczyny stała się kultową lokalizacją urlopową w Polsce. Choć jest położona dość daleko od Śnieżki, potrafi zachwycić miłośników gór na wiele sposobów.

Szczyty i wyciągi w okolicy Szklarskiej Poręby

Ze Szklarskiej Poręby wychodzą liczne szlaki górskie. Największą popularnością cieszy się oczywiście ten na Szrenicę, który praktycznie przez cały rok przyciąga tłumy turystów. Nie mniejsze zaciekawienie wywołują także dwa wodospady: Szklarki oraz słynny Wodospad Kamieńczyka. Fani pieszych wędrówek wybrać się ponadto mogą na wyprawę do schroniska pod Łabskim Szczytem i do Śnieżnych Kotłów. Stamtąd też nie jest już daleko do czeskiej Labskiej boudy.

Popularną trasą, pokonywaną przez podróżnych zatrzymujących się w Szklarskiej Porębie, jest tzw. szlak czterech schronisk. Choć ma on aż 15 km, a jego przejście zająć może nawet ponad 5 godzin (i to bez liczenia postojów), to rzeczywiście wart jest uwagi. Dzięki niemu odwiedzisz kolejno: schronisko Kamieńczyk, Na Hali Szrenickiej, Szrenica oraz Pod Łabskim Szczytem.

Szklarska Poręba przyciąga oczywiście także fanów zimowych aktywności. Od lat postrzegana jest jako jedno z zagłębi polskiego narciarstwa. Kultowym już punktem jest Szrenica Ski Arena, oferująca pięć nartostrad, przystosowanych do potrzeb podróżnych o różnym poziomie doświadczenia. 

Największe atrakcje Szklarskiej Poręby

Podczas urlopu liczą się nie tylko góry i szlaki turystyczne. Ważne są też inne atrakcje, które umilają czas, gdy np. pogoda nie dopisuje. W Szklarskiej Porębie takich urozmaiceń nie ma niestety zbyt wiele, bo cała okolica opiera się głównie na aktywnościach na świeżym powietrzu. Warto natomiast odwiedzić np. Leśną Hutę czy Muzeum Mineralogiczne. Wśród perełek niewymagających pokonywania dłuższych tras są Krucze Skały, Chybotek czy Zakręt Śmierci z platformą widokową, z której rozciąga się kapitalny widok na całe Karkonosze.

Karpacz czy Szklarska Poręba? Co wybrać?

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie: “Karpacz czy Szklarska Poręba – co wybrać?”, wcale nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, czego oczekujesz od urlopu. Jeśli natomiast zależy Ci na bliskości najpiękniejszych szlaków, turystycznych atrakcjach w okolicy, interesującym mieście, w którym wiele się dzieje oraz doskonałej gastronomii, Karpacz na pewno Ci się spodoba. Zachęcamy do zarezerwowania noclegu w naszej Willi Dąbrówka, znajdującej się w samym sercu tej przepiękne miejscowości. Na naszych gości czekają urokliwe pokoje z wygodnymi łóżkami, duży teren do relaksu oraz sala kominkowa, w której spędzanie czasu jest czystą przyjemnością.