Karkonosze dla początkujących – szlaki turystyczne łatwe

Pod hasłem „Karkonosze dla początkujących – szlaki turystyczne łatwe” znaleźć można wiele atrakcyjnych propozycji tras, z którymi poradzą sobie nawet osoby rzadko odwiedzające górskie pasma. Nie każdy od razu jest zawodowym piechurem i górołazem, a trudność szlaku zawsze trzeba odpowiedzialnie dopasować do własnych możliwości oraz kondycji. Na szczęście w Karkonoszach mamy propozycje dla wszystkich turystów – zarówno poszukujących długich i wymagających wspinaczek, jak i krótkich, przyjemnych spacerów, z którymi poradzi sobie każdy.

Sprawdź również nasz wpis – > Karpacz – spacery i krótkie wycieczki

Wielu początkujących turystów wybiera nasze Karkonosze, ponieważ są niższe niż Tatry. Przez to wydają się bardziej przystępne, mniej niebezpieczne, a jednocześnie nie ustępują im pod względem przepięknych widoków oraz wspaniałych szlaków, które przemierzać można całymi godzinami. Aby jednak spacer był prawdziwą przyjemnością i prowadził w wyjątkowe miejsce, trzeba najpierw zorientować się, którą drogę wybrać. Na szczęście hasło „Karkonosze dla początkujących – szlaki turystyczne łatwe” pozwala odnaleźć całą listę atrakcyjnych ścieżek, które na pewno spodobają się każdemu miłośnikowi gór i to niezależnie od jego kondycji.

Czy Karkonosze dla początkujących to dobry pomysł?

Zdecydowanie Karkonosze dla początkujących są świetną inicjatywą, szczególnie jeśli mowa o osobach, które nigdy wcześniej nie miału okazji wchodzić na wysokie szczyty czy pokonywać wielokilometrowych tras. Karkonoski Park Narodowy oraz jego okolice skrywają wiele mniej i bardziej ambitnych podejść, a podążając nimi wszystkimi, możemy trafić do wspaniałych miejsc. Nie brak tam urokliwych schronisk oraz robiących niesamowite wrażenie wodospadów, które każdy miłośnik polskiej turystyki powinien choć raz zobaczyć na własne oczy.

Oczywiście jeszcze zanim wyjdziemy na szlak – nawet jeśli jest stosunkowo łatwy i krótki – musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie do drogi. Warto wyjść z hotelu czy schroniska wcześnie, by nie pozostać w górach po zmroku. Lepiej też zabrać ze sobą ubrania na zmianę, wodę oraz prowiant. Jeśli to pierwszy wypad w góry, zadbajmy szczególnie o odpowiedni strój. Przydadzą się np. wygodne, rozchodzone buty, dostosowane do pogody oraz warunków panujących na trasie. Nawet początkujący mogą przemyśleć zainwestowanie w kije trekkingowe, z którymi wędrówka jest o wiele przyjemniejsza.

Karkonosze dla początkujących. Szlaki turystyczne łatwe i niewymagające

Które szlaki w Karkonoszach powinni wybrać początkujący turyści? Wybór jest naprawdę ogromny, my postanowiliśmy jednak przygotować kilka propozycji łączących dwa aspekty: piękno oraz łatwość marszu. Poniższe zestawienie prezentuje szczególnie urokliwe trasy, z których rozciągają się wspaniałe widoki, mija się na nich podczas marszu unikatowe obiekty oraz miejsca, a dodatkowo są stosunkowo krótkie. Poradzą sobie z nimi nawet osoby, dla których będzie to pierwsze lub jedno z pierwszych wyjść w góry.

Schronisko Samotnia dla początkujących. Łatwy i przyjemny szlak z Kościoła Wang

Jeden z niezwykle popularnych, a zarazem łatwych szlaków, rozpoczyna się zaraz pod uwielbianym przez turystów Kościołem Wang. Jeszcze przed rozpoczęciem wędrówki warto odwiedzić ten wyjątkowy obiekt, który do Karpacza przywędrował aż z Norwegii. Co ciekawe, do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa, a wspaniale prezentuje się nie tylko z zewnątrz, ale także w środku.

Po obejrzeniu Świątyni Wang, czas ruszyć w drogę ku schronisku Samotnia. Cała trasa ma około 4-4,5 km, a pokonać ją można w ok. 1,5-2 godziny niebieskim szlakiem. Przez wiele osób uznawana jest za obowiązkowy punkt do przejścia w Karkonoszach, a z racji swojego biegu jest doskonała np. dla osób, które jeszcze nie osiągnęły swojej szczytowej formy. Samo Schronisko znajduje się w Kotle Małego Stawu, a z jego okolic rozciąga się niesamowity krajobraz, którym naprawdę trudno się nie zachwycić.

Jeśli interesują Cię Karkonosze dla początkujących, to szlak prowadzący do schroniska będzie idealny: w znacznej mierze jest bowiem równy i niezbyt stromy, a do tego znaczna jego część jest brukowana. Nie powinien sprawić większych problemów, serwuje za to turystom niesamowite widoki, w których łatwo się zakochać. Po jednej jego stronie sprawne oko ma szansę wypatrzyć Pielgrzymy, podczas gdy z drugiej strony wyłania się najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżka. Nie brak również miejsc nadających się na krótki odpoczynek, zaczerpnięcie głębszego oddechu i nabranie sił na dalszą trasę.

Słynne karkonoskie Pielgrzymy i Słonecznik

Wcześniej wspomniane Pielgrzymy początkujący turyści mogą podziwiać również z bliska i to wyruszając z tego samego miejsca – spod Świątyni Wang niebieskim szlakiem. Wystarczy jedynie dotrzeć na Polanę w Karkonoszach, a następnie odbić w prawo na żółty szlak, ku charakterystycznym formacjom granitowym. Dotrzeć na miejsce można w około 2 godziny wychodząc spod kościoła, a szlak jest niezwykle urokliwy i nie ma na nim męczących przewyższeń. Same Pielgrzymy to trzy główne grupy skalne oraz kilka mniejszych wokół nich, które robią imponujące wrażenie, na nich jednak nie koniec.

Niecałą godzinę od tego miejsca bowiem jest jeszcze jedna atrakcja – Słonecznik. To kolejna fantazyjna formacja skalna, którą warto odwiedzić, będąc w okolicy. Dotrzeć do niej można, idąc dalej żółtym szlakiem. Ogromne skały, przybierające nieoczywiste kształty, prezentują się imponująco na tle błękitnego nieba, wyrastając dumnie ponad drzewami.

Skalny Stół w Karkonoszach – szlaki turystyczne łatwe

Kolejną propozycją, jaką mamy dla osób poszukujących hasła „Karkonosze dla początkujących – szlaki turystyczne łatwe”, jest zdobycie Skalnego Stołu. Jest to najwyższy szczyt Kowarskiego Grzbietu, którego wysokość wynosi 1281 m n.p.m. Wejść na niego można na kilka różnych sposobów, m.in. z Przełęczy Okraj lub z Kowar przez nieistniejącą osadę Budniki, żółtym szlakiem. Druga opcja cieszy się popularnością nawet wśród początkujących turystów i oferuje nam oczywiście niezapomniane widoki. Nie jest najłatwiejsza, bo ma kilka bardziej wymagających fragmentów i można się zmęczyć w czasie jej pokonywania. Mimo to jednak osoby niedoświadczone, podróżujące w dobrych warunkach pogodowych, nie powinny mieć większych problemów z dotarciem na szczyt.

Nagrodą za odrobinę wysiłku i krople potu na czole będzie niepowtarzalna panorama całych Karkonoszy. Ze Skalnego Stołu jak na dłoni zobaczymy całą Kotlinę Jeleniogórską czy Śnieżkę. Pokonanie szlaku żółtego z Budników na szczyt zająć powinno około 1,5 godziny w jedną stronę. Do tego czasu doliczyć należałoby jednak jeszcze dotarcie do nieistniejącej już osady z Kowar, więc w jedną stronę iść będziemy musieli około 3,5 godziny.

Ze Śnieżką poradzi sobie nawet początkujący turysta, naprawdę!

Karkonosze dla początkujących? Szlaki turystyczne łatwe mogą prowadzić również na najwyższe szczyty. Dowodem na to jest Śnieżka, na którą na pewno uda się wejść nawet piechurom, którzy nie bywają zbyt często na górskich ścieżkach. Wystarczy jedynie wiedzieć, którą trasę wybrać, by nie była zbyt wymagająca, ale jednocześnie piękna. Pokonanie jej i dotarcie na szczyt bez wątpienia przyniesie ogrom satysfakcji i radości.

Najbardziej lubianą i najpopularniejszą trasą prowadzącą na Śnieżkę jest szlak ze Świątyni Wang, przez Polanę, Słonecznik i Dom Śląski. Jest to dość długa wędrówka, bo cała trasa liczy ponad 10 kilometrów, a jej pokonanie może zająć początkującemu turyście nawet ponad 4 godziny w jedną stronę. Warto jednak się poświęcić, bo po drodze czekają na nas niesamowite widoki, wspaniałe miejsca oraz stosunkowo wygodna do marszu ścieżka. Przewyższenie przekracza co prawda 800 metrów, ale w praktyce ryzykownie stromych fragmentów nie ma zbyt wiele. Do Polany dotrzeć można niebieskim szlakiem, następnie żółtym lub zielonym w okolice Słonecznika, by potem odbić na czerwony, prowadzący (obok Schroniska Dom Śląski) do samej Śnieżki.

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób niedoświadczonych, którym przyświeca hasło „Karkonosze dla początkujących – szlaki turystyczne łatwe”, jest skorzystanie z drobnego wsparcia w postaci kolejki linowej. Dzięki niej dystans do pokonania można skrócić do ok. 2,5 km. Wagonikiem wygodnie wjedziemy bowiem na szczyt Kopy, z której jest już blisko na Przełęcz pod Śnieżką, idąc kawałek czarnym szlakiem. Stąd rozciągają się już wspaniałe widoki na całe Karkonosze, a po niecałej godzinie niewymagającego marszu dotrzemy na szczyt czerwonym szlakiem, również mijając wcześniej wymieniane schronisko.

Po osiągnięciu celu pozostaje nam już tylko delektowanie się wspaniałymi krajobrazami i obejrzenie z bliska „kosmicznych dysków”, czyli Obserwatorium Meteorologicznego. To doskonała okazja do zjedzenia prowiantu czy napicia się ciepłej herbaty z termosu albo orzeźwiającej wody we wspaniałych okolicznościach przyrody. Polecamy początkującym turystom spojrzeć też w kierunku, z którego przyszli i napawać się przez chwilę dumą z pokonania własnych słabości i zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy. Śnieżka ma bowiem 1603 m n.p.m.

Jak Karkonosze, to oczywiście wodospady

Karkonosze dla początkujących – szlaki turystyczne łatwe, prowadzące na górskie szczyty, to jednak nie wszystko. Satysfakcjonujące jest również odwiedzenie najpopularniejszych atrakcji oraz miejsc, które warto zobaczyć osobiście, nawet jeśli nie są ogromnymi wzniesieniami. Góry te bowiem słyną nie tylko z oryginalnych form skalnych, szczytów i malowniczych ścieżek, ale także z niesamowitych wodospadów. Dotarcie do większości z nich jest bardzo łatwe, nie zajmuje wiele czasu i na pewno bez problemu poradzą sobie z tym nawet niedoświadczeni podróżni.

Krótkie podejście, piękne miejsce: Wodospad Szklarki

Jednym z najchętniej odwiedzanych wodospadów jest Wodospad Szklarki, do którego dotarcie jest bajecznie łatwe i sprawia wiele przyjemności. Osoby podróżujące samochodami będą miały do przejścia zaledwie ok. pół kilometra, a wejście na szlak znajduje się na parkingu między Szklarską Porębą a Piechowicami. Trasa, którą będziemy szli, jest urokliwa i ma swój klimat – nie jest przesadnie stroma, ale prowadzi przez las i trafiają się na niej kamienie oraz konary. Dzięki temu da się tam poczuć klimat górskiej wędrówki bez wielkiego zmęczenia. Choć podejście nie jest wymagające, sam Wodospad Szklarki potrafi zachwycić. Jego kaskada ma 13 metrów i jest to drugi, największy wodospad, znajdujący się po polskiej stronie Karkonoszy.

Karkonosze dla początkujących, szlaki turystyczne łatwe: Wodospad Kamieńczyka

Najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach jest Wodospad Kamieńczyka, który mierzy 27 metrów wysokości. Wrażenie to potęguje dodatkowo fakt, że znajduje się on w 100-metrowym wąwozie o ścianach sięgających 35 metrów wysokości. Co interesujące, wodospad oglądać można z dwóch platform widokowych – ustawionych na górze oraz na dole. Jest tak wyjątkowy, że pojawił się nawet w popularnym filmie „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Wszystko to sprawia, że początkujący turyści, którzy po raz pierwszy goszczą w naszych wspaniałych Karkonoszach, powinni odwiedzić to miejsce.

Swoją popularność zawdzięcza ono pięknym widokom, ale także urokliwej trasie, która do niego prowadzi. Warto podkreślić, że jest bardzo łatwa, więc na pewno poradzi sobie z nią każdy, a zobaczenie z bliska tego wodospadu robi imponujące wrażenie. Tuż przy Wodospadzie Kamieńczyka znajduje się także Schronisko Kamieńczyk, w którym można odpocząć, zrelaksować się, zjeść ciepły posiłek, a nawet przenocować.

Do Wodospadu Kamieńczyka można dotrzeć ze Szklarskiej Poręby na dwa sposoby: szlakiem czerwonym lub czarnym. Oba nie są specjalnie trudne i idealnie nadadzą się na relaksujący, spokojny spacer. Na pierwszy z wymienionych szlaków wejść można w pobliżu parkingu przy Szosie Czeskiej. Jego pokonanie zajmuje ok. 20-30 minut w jedną stronę. Druga opcja biegnie aż od skrzyżowania ulicy Turystycznej z 1 Maja. Pokonanie jej całej może zająć nawet ponad godzinę. Dwie wymienione trasy łączą się ze sobą na ostatnim fragmencie (w drugim przypadku to odbicie ze szlaku czarnego na czerwony), który uznać można za najbardziej wymagający.

Karkonosze dla początkujących: gdzie znaleźć nocleg?

Zarówno początkujący podróżni, jak i doświadczeni miłośnicy gór, potrzebują miejsca na odpoczynek po całym dniu pełnym emocji. Najlepiej, aby znajdowało się ono zarówno blisko wejścia na szlaki, jak i niedaleko centrum miasta, gdzie czekają na nas dodatkowe atrakcje. Czy jednak te dwa warunki może spełnić jedno miejsce? Zdecydowanie tak i udowadnia to Willa Dąbrówka, położona blisko kluczowego węzła Karpacz Biały. To doskonała baza wypadowa, pozwalająca na spędzenie spokojnej nocy po wielu godzinach marszu oraz zrelaksowanie się przed wyzwaniami następnego dnia. Do dyspozycji gości pozostają wspaniałe pokoje z przeszklonymi werandami, przepyszne śniadania oraz specjalnie zaprojektowane łóżka, gwarantujące maksymalny komfort.