Trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze – gdzie się wybrać?

Interesują Cię trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze? Gdzie się wybrać w czasie letniego urlopu? Chcesz poznać najpiękniejsze cyklotrasy całego regionu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka doskonałych propozycji, które zapewnią Ci ogrom emocji i wiele okazji do podziwiania wspaniałych widoków. Karkonosze są niezwykle różnorodne, dzięki czemu ścieżki rowerowe dla siebie znajdą u nas zarówno doświadczeni i wymagający cykliści, jak i rodziny chcące w spokoju organizować sobie kilkugodzinne, niewymagające przejażdżki.

Sprawdź również nasz wpis – > Karpacz z dzieckiem szlaki – który szlak wybrać ? 

Jeśli w ostatnim czasie nie możesz już usiedzieć w miejscu i z utęsknieniem wpisujesz w wyszukiwarkę hasło „trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze – gdzie się wybrać?”, to mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Znajdziesz u nas bardzo dużo szlaków rowerowych – zarówno liczących zaledwie kilka kilometrów, możliwych do pokonania w stosunkowo krótkim czasie, jak i wyjątkowo ambitnych, na których przebycie poświęcisz wiele godzin. Warto podkreślić, że w Karkonoskim Parku Narodowym nie można jeździć rowerem wszędzie – trzymać się trzeba wyłącznie szlaków, na których jest to dozwolone.  Nie zepsuje to jednak Twoich rowerowych planów, bo możliwości jest naprawdę wiele, a wszystkie są bardzo atrakcyjne i na pewno Ci się spodobają. Przekonaj się sam i poznaj propozycje tras, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Widokowe trasy rowerowe? Karpacz i Karkonosze mają ich wiele

Jesteś zapalonym cyklistą i na każdym wyjeździe urlopowym od razu szukasz okolicznych tras rowerowych? Karpacz i Karkonosze pochwalić się mogą całym szeregiem ścieżek różnej długości, wśród których na pewno znajdziesz jakąś dla siebie. Wiele z nich umożliwia przemierzanie wzgórz i docieranie do miejsc, które są stosunkowo niedaleko od samego centrum Karpacza.

Trasy rowerowe – Karpacz i Karkonosze. Ze Świątyni Wang do Strzechy Akademickiej

Jedną z najchętniej wybieranych przez rowerzystów tras jest ścieżka wiodąca od Świątyni Wang, przez Polanę, aż do schroniska Strzecha Akademicka. Cała trasa liczy niecałe 5 km w jedną stronę, a w całości prowadzi szlakiem niebieskim. Choć zdarzają się na niej nieco bardziej wymagające fragmenty, to jednak poradzić sobie z nią powinni wszyscy amatorzy jazdy na rowerze. Ścieżka jest kamienista i szeroka, pamiętaj jednak, by zawsze zachowywać ostrożność i dbać o bezpieczeństwo swoje i innych turystów.

Trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze? Pojedź „Drogą Urszuli”

Nieopodal nieczynnego już ośrodka wczasowo-kolonijnego „Irena” w Karpaczu rozpoczyna się trasa znana powszechnie jako „Droga Urszuli”. Jest to krótki, ale bardzo przyjemny odcinek, który bez wątpienia spodoba się zarówno doświadczonym rowerzystom, jak i początkującym miłośnikom jazdy jednośladami po terenach górskich. Stanowi też świetną propozycję dla rodzinnego, nieśpiesznego i niezbyt wymagającego wyjazdu. Wygodna i szeroka droga delikatnie pnie się ku Wilczemu Potokowi, a następnie odbija w stronę Betonowego Mostu, rozciągającego się nad Łomniczką.

Oficjalnie tam trasa kończy swój bieg, wynosząc nieco ponad 2 kilometry. Z tego miejsca jednak dalej dotrzeć można np. do nieczynnego schroniska PTTK „Nad Łomniczką” lub w kierunku nieistniejącej już osady górskiej Budnik.

Dwa wodospady i schronisko

Nasza trzecia propozycja tras rowerowych w Karpaczu i Karkonoszach skierowana jest do osób, które wypoczywają w Szklarskiej Porębie. Dotyczy wyjątkowej trasy, dzięki której odwiedzić można dwa najsłynniejsze wodospady tego regionu, a następnie wypocząć w schronisku górskim niedaleko polsko-czeskiej granicy. Mowa tu o liczącej ponad 8 km trasie od Wodospadu Szklarki, przez Szklarską Porębę, do Wodospadu Kamieńczyka, a następnie prosto do Schroniska na Hali Szrenickiej, znajdującego się na wysokości 1195 m n.p.m.

Trasy rowerowe – Karpacz i Karkonosze. Z centrum na Przełęcz Okraj

Interesują Cię naprawdę długie trasy rowerowe? Karpacz i Karkonosze nie zawiodą Cię również w tej kwestii. Jedną z najpopularniejszych jest droga biegnąca z Karpacza przez Kowary, aż do Przełęczy Okraj. To wygodny szlak, który w znacznej części wiedzie drogą asfaltową, dzięki czemu pokonuje się go szybko i wygodnie. Od Kowar do Przełęczy jest raczej niewielki ruch samochodowy, dzięki czemu jazda tam to czysta przyjemność. W grę wchodzi też spore przewyższenie dla ambitnych, wynoszące blisko 600 m.

Dotarcie do celu daje jednak ogromną satysfakcję, bo z Przełęczy rozciąga się wspaniały widok, w którym trudno się nie zakochać. Pomysłów na drogę powrotną jest kilka: wybrać możesz mniej popularne, leśne ścieżki, prowadzące do Karpacza, znów pojechać przez Kowary lub zrobić pętlę, np. zahaczając o Karpniki czy Mikołów. Wybór należy do Ciebie i zależy m.in. od tego, ile masz czasu. Sam odcinek Karpacz – Kowary – Przełęcz Okraj to trasa licząca ok. 20,5 km, którą przejechać można w 2 godziny. Po drodze jednak mijał będziesz wiele przepięknych miejsc i cudownych widoków, bardzo możliwe więc, że gdzieś się zatrzymasz, by w spokoju nacieszyć się pięknem okolicy.

Czy na Śnieżkę można wjechać rowerem?

Wiele osób wpisujących w Internecie „trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze – gdzie się wybrać” ma nadzieję, że pierwszą propozycją takiej wycieczki będzie zdobycie Śnieżki. Jak jednak wspominaliśmy już na samym początku, wiele tras nie jest dostępnych dla rowerów i dotyczy to również Królowej Karkonoszy. Nie oznacza to jednak, że najwyższy szczyt jest „zamknięty” zawsze, bo od zakazu jest wyjątek: dotyczy on zorganizowanych imprez rowerowych.

Jeśli zjeździłeś już wszystkie trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze, zapisz się na zorganizowane wydarzenie zakładające wjazd dwukołowcem na Śnieżkę. Zazwyczaj odbywają się one kilka razy w roku, a połączone są ze wspólnym świętowaniem zdobycia szczytu, a nawet rozdaniem nagród dla najszybszych zawodników wyścigu. Przed takim wyzwaniem jednak odpowiednio się przygotuj, bo trasa na Śnieżkę jest wymagająca i osoby sporadycznie jeżdżące na rowerze mogą mieć z jej pokonaniem problemy. Zabawa zaczyna się w samym sercu Karpacza, a następnie jest do pokonania ponad 14 km, w czasie których przewyższenie przekracza 1000 m. Po dotarciu na metę najlepszą nagrodą jest jednak ogromna satysfakcja oraz niepowtarzalne widoki, które rozpościerają się ze szczytu. 

Trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze wybrane? Czas zarezerwować noclegi!

Jeśli ustaliłeś już, które trasy rowerowe w Karpaczu i Karkonoszach Cię interesują, wybierz jeszcze odpowiednie miejsce na nocleg. Najlepiej, by było położone zarówno blisko centrum miasta, jak i szlaków, które będziesz przemierzał. Warunki te spełnia Willa Dąbrówka , znajdująca się w pobliżu węzła Karpacz Biały Jar. Czekają w niej na Ciebie specjalnie zaprojektowane łóżka, w których wypoczniesz po rowerowym szaleństwie i nabierzesz sił na dalsze przygody. Co więcej, to doskonałe miejsce do wypoczynku dla całej rodziny, a wybrać w nim możesz nawet opcję z wyżywieniem, dzięki czemu w czasie urlopu nie będziesz musiał się niczym przejmować. Przyjedź i przekonaj się sam, jak Karkonosze są świetnie przygotowane na przyjęcie pasjonatów rowerów.

Sprawdź również wpis „Dlaczego warto odwiedzić Karpacz wiosną?”