Trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze – gdzie się wybrać?

Interesują Cię trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze? Gdzie się wybrać w czasie letniego urlopu? Chcesz poznać najpiękniejsze cyklotrasy całego regionu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka doskonałych propozycji, które zapewnią Ci ogrom emocji i wiele okazji do podziwiania wspaniałych widoków. Karkonosze są niezwykle różnorodne, dzięki czemu ścieżki rowerowe dla siebie znajdą u nas zarówno doświadczeni i wymagający cykliści, jak i rodziny chcące w spokoju organizować sobie kilkugodzinne, niewymagające przejażdżki.

Sprawdź również nasz wpis – > Karpacz z dzieckiem szlaki – który szlak wybrać ? 

Jeśli w ostatnim czasie nie możesz już usiedzieć w miejscu i z utęsknieniem wpisujesz w wyszukiwarkę hasło „trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze – gdzie się wybrać?”, to mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Znajdziesz u nas bardzo dużo szlaków rowerowych – zarówno liczących zaledwie kilka kilometrów, możliwych do pokonania w stosunkowo krótkim czasie, jak i wyjątkowo ambitnych, na których przebycie poświęcisz wiele godzin. Warto podkreślić, że w Karkonoskim Parku Narodowym nie można jeździć rowerem wszędzie – trzymać się trzeba wyłącznie szlaków, na których jest to dozwolone.  Nie zepsuje to jednak Twoich rowerowych planów, bo możliwości jest naprawdę wiele, a wszystkie są bardzo atrakcyjne i na pewno Ci się spodobają. Przekonaj się sam i poznaj propozycje tras, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Widokowe trasy rowerowe? Karpacz i Karkonosze mają ich wiele

Jesteś zapalonym cyklistą i na każdym wyjeździe urlopowym od razu szukasz okolicznych tras rowerowych? Karpacz i Karkonosze pochwalić się mogą całym szeregiem ścieżek różnej długości, wśród których na pewno znajdziesz jakąś dla siebie. Wiele z nich umożliwia przemierzanie wzgórz i docieranie do miejsc, które są stosunkowo niedaleko od samego centrum Karpacza.

Trasy rowerowe – Karpacz i Karkonosze. Czerwonym szlakiem do Schroniska nad Łomniczką

Wycieczkę do Schroniska nad Łomniczką możesz rozpocząć w Miejscu Anomalii Grawitacyjnej. To ciekawa atrakcja, której warto poświęcić choćby kilka minut. W końcu nie codziennie widzi się butelki turlające się pod górę. Gdy już napatrzysz się na to dziwne zjawisko, czas wsiąść na rower i ruszyć ulicą Olimpijską ku czerwonemu szlakowi. Zgodnie z wytycznymi Karkonoskiego Parku Narodowego, dojechać nim możesz aż do Schroniska nad Łomniczką. Cała trasa ma nieco ponad 2 km, a jej pokonanie zająć Ci powinno w jedną stronę około 30 minut. Choć schronisko jest zamknięte, możesz odpocząć i zrelaksować się w jego okolicy. Wokół rozciągają się przepiękne widoki, na których podziwianie warto poświęcić dłuższą chwilę.

Trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze? Pojedź „Drogą Urszuli”

Nieopodal nieczynnego już ośrodka wczasowo-kolonijnego „Irena” w Karpaczu rozpoczyna się trasa znana powszechnie jako „Droga Urszuli”. Jest to krótki, ale bardzo przyjemny odcinek, który bez wątpienia spodoba się zarówno doświadczonym rowerzystom, jak i początkującym miłośnikom jazdy jednośladami po terenach górskich. Stanowi też świetną propozycję dla rodzinnego, nieśpiesznego i niezbyt wymagającego wyjazdu. Wygodna i szeroka droga delikatnie pnie się ku Wilczemu Potokowi, a następnie odbija w stronę Betonowego Mostu, rozciągającego się nad Łomniczką.

Oficjalnie tam trasa kończy swój bieg, wynosząc nieco ponad 2 kilometry. Z tego miejsca jednak dalej dotrzeć można np. do nieczynnego schroniska PTTK „Nad Łomniczką” lub w kierunku nieistniejącej już osady górskiej Budnik.

I droga Sudecka

Nasza trzecia propozycja tras rowerowych w Karpaczu i Karkonoszach skierowana jest do osób, które mają chęć wybrać się na kilka godzin do Jagniątkowa. Znajduje się on zaledwie kilkanaście km od Karpacza,. Dostać się do niego można nawet rowerem, co nie powinno zając więcej niż 2 godziny. Na miejscu czeka na Ciebie kolejny prezent od Karkonoskiego Parku Narodowego. Mowa o trasie I Drogi Sudeckiej, biegnącej między potokami Sopot oraz Brocz. To wyjątkowo urokliwy region Karkonoszy, który warto zobaczyć na własne oczy.

Po dotarciu na miejsce możesz odwiedzić okoliczny wodospad, przy którym przyjemnie jest choć przez chwilę odpocząć, ciesząc się bliskością natury. Fani bardziej wymagających, górskich tras, w okolicy znajdą także Pasmo Rowerowe Olbrzymy. Jego zachodnia część, czyli tzw. Pętla Piechowice, ma 19,5 km,. Rozciąga się od Jagniątkowa, przez Piechowice i Michałowice. Tylko dla niej warto odwiedzić te rejony w jeden dzień, by wieczorem spokojnie wrócić do miejsca noclegu w Karpaczu.

Trasy rowerowe – Karpacz i Karkonosze. Przełęcz Karkonoska i schronisko Odrodzenie

Interesują Cię dłuższe trasy rowerowe? Karpacz i Karkonosze w tej kwestii również Cię nie zawiodą. Godzinę drogi rowerem od centrum miasta znajduje się niewielka Przesieka. Stanowi ona punkt początkowy wyjątkowo urokliwej trasy rowerowej, polecanej przez Karkonoski Park Narodowy. Mowa tu o niebieskim szlaku prowadzącym z miasteczka na Przełęcz Karkonoską, a z niej do schroniska Odrodzenie.

Z Przesieki do schroniska dotrzesz w około 1,5 godziny z krótkimi postojami na podziwianie wspaniałych widoków. Wraz z pokonaniem na rowerze drogi z Karpacza i z powrotem, cała wyprawa zająć Ci powinna około 6 godzin, wliczając w to postoje. To doskonały plan na spędzenie aktywnego dnia pełnego wrażeń, którego na pewno długo nie zapomnisz.

Czy na Śnieżkę można wjechać rowerem?

Wiele osób wpisujących w Internecie „trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze – gdzie się wybrać” ma nadzieję, że pierwszą propozycją takiej wycieczki będzie zdobycie Śnieżki. Jak jednak wspominaliśmy już na samym początku, wiele tras nie jest dostępnych dla rowerów i dotyczy to również Królowej Karkonoszy. Nie oznacza to jednak, że najwyższy szczyt jest „zamknięty” zawsze, bo od zakazu jest wyjątek: dotyczy on zorganizowanych imprez rowerowych.

Jeśli zjeździłeś już wszystkie trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze, zapisz się na zorganizowane wydarzenie zakładające wjazd dwukołowcem na Śnieżkę. Zazwyczaj odbywają się one kilka razy w roku, a połączone są ze wspólnym świętowaniem zdobycia szczytu, a nawet rozdaniem nagród dla najszybszych zawodników wyścigu. Przed takim wyzwaniem jednak odpowiednio się przygotuj, bo trasa na Śnieżkę jest wymagająca i osoby sporadycznie jeżdżące na rowerze mogą mieć z jej pokonaniem problemy. Zabawa zaczyna się w samym sercu Karpacza, a następnie jest do pokonania ponad 14 km, w czasie których przewyższenie przekracza 1000 m. Po dotarciu na metę najlepszą nagrodą jest jednak ogromna satysfakcja oraz niepowtarzalne widoki, które rozpościerają się ze szczytu. 

Trasy rowerowe Karpacz i Karkonosze wybrane? Czas zarezerwować noclegi!

Jeśli ustaliłeś już, które trasy rowerowe w Karpaczu i Karkonoszach Cię interesują, wybierz jeszcze odpowiednie miejsce na nocleg. Najlepiej, by było położone zarówno blisko centrum miasta, jak i szlaków, które będziesz przemierzał. Warunki te spełnia Willa Dąbrówka , znajdująca się w pobliżu węzła Karpacz Biały Jar. Czekają w niej na Ciebie specjalnie zaprojektowane łóżka, w których wypoczniesz po rowerowym szaleństwie i nabierzesz sił na dalsze przygody. Co więcej, to doskonałe miejsce do wypoczynku dla całej rodziny, a wybrać w nim możesz nawet opcję z wyżywieniem, dzięki czemu w czasie urlopu nie będziesz musiał się niczym przejmować. Przyjedź i przekonaj się sam, jak Karkonosze są świetnie przygotowane na przyjęcie pasjonatów rowerów.

Sprawdź również wpis „Dlaczego warto odwiedzić Karpacz wiosną?”