Karpacz z dzieckiem szlaki – który szlak wybrać?

Planujesz odwiedzić Karpacz z dzieckiem? Szlaki w Karkonoszach idealnie się do tego nadają – wiele z nich jest łagodnych, widoki zapierają dech w piersiach, a po drodze czeka na Was wiele atrakcji. Żaden maluch z pewnością nie będzie się nudził podczas spacerów na łonie natury, ale i w mieście ciekawych miejsc nie brakuje, nie musisz się więc martwić ewentualnym załamaniem pogody. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać najwspanialszych rozrywek.

Sprawdź również nasz wpis – > Karpacz na niepogodę. Co robić w Karpaczu w deszcz?

Mali podróżnicy są ciekawi świata i chętnie odkrywają nowe miejsca, trudno się więc dziwić, że hasło „Karpacz z dzieckiem szlaki – który szlak wybrać” zyskuje tak gigantyczną popularność. Wpisują je zarówno zwolennicy wędrówek w cieple letniego słońca, jak i zimowych wypraw, pełnych zabaw w śnieżnobiałym puchu. Rzeczywiście Karkonosze idealnie nadają się na rodzinne wypady o każdej porze roku, a co najważniejsze – każdy w nich odkryje dokładnie to, czego najbardziej pragnie. Nie brak u nas bowiem zarówno atrakcji dla najmłodszych, jak i muzeów, łagodnych szlaków, ale także wymagających podejść. Dzięki temu wszyscy turyści chętnie wracają w te rejony i zaszczepiają miłość do nich już najmłodszym piechurom.

Karpacz z dzieckiem szlaki. Przygotuj się na wspaniałe chwile spędzone razem

Rodzinne wakacje w Karpaczu powinny zadowolić zarówno rodziców, jak i dzieci. W praktyce oznacza to, że muszą być pełne atrakcji, ale bezpiecznych, niezbyt trudnych i pozwalających uniknąć dorosłym niepotrzebnej troski czy zdenerwowania. Karpacz z dzieckiem, szlaki tu obecne i łagodne wzniesienia sprawiają, że miejsce to jest wręcz idealne, nawet dla najmłodszych. Pamiętajmy jednak, by nawet na najłatwiejsze trasy i krótkie wycieczki dobrze przygotować zarówno dziecko, jak i siebie.

Każdy maluch uwielbia przygody i wycieczki, więc entuzjazmu z pewnością nie zabraknie. Przebywanie na łonie natury to przyjemność sama w sobie, warto ją jednak dobrze zaplanować. Jeśli zadajesz sobie pytanie: Karpacz z dzieckiem szlaki – który szlak wybrać? Powinieneś pamiętać, że krótkie nóżki dziecka mogą dość szybko się męczyć, warto więc zawsze uwzględnić większą liczbę postojów oraz nieco wolniejsze tempo marszu. Spacer przez to potrwa nieco dłużej, ale za to będzie więcej czasu na cieszenie się chwilą.

Druga kwestia to odpowiedni ekwipunek. Do plecaka muszą trafić zapasy wody oraz jedzenia. Najlepiej przygotować to, co dziecko lubi najbardziej, by wyprawa była dla niego jeszcze przyjemniejsza. Warto też zadbać o deser, który może być nagrodą za dotarcie do celu. W plecaku znaleźć się powinna m.in. apteczka, płaszcz przeciwdeszczowy i dodatkowe ubrania, a także naładowany telefon z numerem do GOPR. Tak wyposażeni w niezbędne rzeczy oraz pokłady dobrego humoru ruszamy: Karpacz z dzieckiem szlaki – to nasz cel!

Karpacz z dzieckiem: szlaki do świątyni Wang i Samotni

Z pewnością żadnego fana karkonoskich wypraw pieszych nie musimy przekonywać, że obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania jest świątynia Wang, czyli Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Jeszcze do 1842 roku budynek ten znajdował się w Vang nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii, a obecnie jest prawdziwą ikoną Karpacza. Zbudowany został bez użycia gwoździ i prezentuje się naprawdę przepięknie. Spod niego rozpoczyna się też jeden z najłagodniejszych, a jednocześnie najładniejszych szlaków karkonoskich – do Samotni.

Jest to szlak niebieski, którego długość wynosi ok. 4,5 km. Choć wydaje się to dość dużo jak na dziecięce nóżki, to droga jest bardzo przyjemna i pokonanie jej nie powinno zająć więcej niż 1,5-2 godziny w jedną stronę. Niemalże cała trasa prowadzi brukowaną drogą dojazdową, na której nawet najmłodszym wędrowcom nie grożą raczej niebezpieczne upadki czy większa zadyszka. Przy okazji za to można podziwiać niesamowite widoki oraz charakterystyczne krajobrazy Polany Karkonoskiej czy Małego Stawu. Dotarcie do Schroniska Samotni jest prawdziwą nagrodą, bo miejsce to znajduje się we wspaniałej okolicy w Kotle Małego Stawu. Można tam spokojnie nabrać sił, zjeść przygotowany prowiant lub skorzystać z lokalnego bufetu pełnego doskonałych przysmaków. Rozkoszowanie się nimi, patrząc na piękne Karkonosze, na pewno przypadnie do gustu każdemu dziecku, jak również starszym piechurom.

Powrót z tego wyjątkowego miejsca można urozmaicić. Karpacz z dzieckiem – szlaki żółte również mogą uatrakcyjnić urlop. Z jednego z nich można skorzystać właśnie przy zejściu z Samotni, a rozchodzi się z niebieskim niedaleko schroniska Strzecha Akademicka. Podążając nim, dotrzemy w około 1,5 godziny w okolice Białego Jaru. To właśnie teren, gdzie zaobserwować można anomalię, która na pewno zainteresuje każdego malucha. Na odcinku ulicy Strażackiej bowiem grawitacja… nie działa tak, jak powinna. Choć wydaje się, że ulica tam opada delikatnie w kierunku Łomnicy, to jednak położona butelka wody lub rozlany płyn „wdrapują się pod górkę”. Część osób uważa, że to złudzenie optyczne, inni natomiast, że grawitacja jest tam o 4% mniejsza. Jaka jest prawda? Każdy musi to zobaczyć i rozsądzić samemu.

Spacer na Karpatkę z dzieckiem

Wpisując „Karpacz z dzieckiem szlaki – który szlak wybrać”, nie sposób pominąć świetną trasę na Karpatkę, która jest wręcz stworzona dla małych miłośników gór. Jej przejście zajmuje zaledwie około godzinę, ale bez wątpienia będzie bardzo satysfakcjonujące dla dzieci. Szlak nie należy do najszerszych, a do tego pokryty jest licznymi korzeniami, dzięki czemu kilkuletnie pociechy będą miały odczucia niczym podczas prawdziwej wspinaczki, a jednocześnie ich rodzice nie będą musieli się martwić o potencjalne zagrożenia.

Trasa rozpoczyna się w niewielkim parku niedaleko zapory na Łomnicy, która również robi imponujące wrażenie. Tama ma 105 metrów i doskonale podziwiać z niej można wspaniałą, spokojną okolicę. Jeszcze przed wyruszeniem w drogę, idąc przez park, można też pokazać maluchom Ducha Gór – Karkonosza. Niedaleko niego są także oryginalne figury zwierząt, które perfekcyjnie pozują do zdjęć. Gdy wymarszu przyjdzie czas, skierować się musimy na czerwony szlak po drugiej stronie zapory. Od nas zależy, czy pójdziemy krótszym, niebieskim szlakiem (ok. 10-15 min) czy też wybierzemy dłuższą trasę przez Zbocze Karpatki (20-25 min). W obu przypadkach przewyższenie jest niewielkie, a ze stromymi odcinkami powinny poradzić sobie nawet maluchy.

Zdobycie Karpatki to szansa na odpoczynek oraz podziwianie przepięknych widoków. Przygotowany tam został punkt widokowy, ale dzieci zainteresować może również to, co znajdą zdecydowanie niżej i bliżej – kociołki wietrzeniowe. Są to kuliste zagłębienia, które wyglądają niczym „wysiedziane” przez turystów. Naprawdę jednak powstały na skutej niejednolitego wietrzenia skał. Po wszystkim do miasta wrócić łatwo można tą samą ścieżką w stronę zapory lub zielonym szlakiem wiodącym ku Saneczkowej Górze i ulicy Świętokrzyskiej. To doskonały pomysł na spędzenie dnia w Karpaczu ze swoją pociechą dla wszystkich osób, które organizując wakacje w górach wpisują hasło „Karpacz z dzieckiem szlaki – który szlak warto wybrać”.

Jak wejść na Śnieżkę z dzieckiem? Opcji jest kilka

Będąc w Karpaczu oczywiście nie można ominąć prawdziwej perły Karkonoszy, czyli Śnieżki. Choć szczyt znajduje się na wysokości 1603 m n.p.m., da się zdobyć go nawet z kilkuletnimi dziećmi. Lepiej jednak, aby maluchy były już zaznajomione z górskimi wędrówkami i dłuższymi spacerami, bo może nie być to dobry pomysł na ich pierwszą przeprawę. Na taką sytuację jednak również mamy sposób – jest nim skorzystanie z wyciągu krzesełkowego na Kopę, którym jedzie się ok. 8 minut. Znacznie ułatwia to całą trasę, bo z górnej stacji nie jest już daleko do Schroniska Dom Śląski, przy krótkim można odpocząć, nacieszyć się widokami oraz coś przekąsić. Stamtąd już tylko nieco ponad pół godziny dzieli nas od samego szczytu, a droga „ozdobiona” jest charakterystycznymi łańcuchami.

Karpacz z dzieckiem – szlaki na Ścieżkę pokonać można również w całości na piechotę i jest to w pełni wykonalne nawet dla kilkuletnich dzieci. Cała trasa zajmuje ok. 3-3,5 godziny i ma długość ok. 6,5 km. Rodzice muszą wziąć tu pod uwagę jednak również postoje na odpoczynek, picie czy przekąski, lepiej więc ruszyć w trasę stosunkowo wcześnie. Czerwony szlak, którym będziemy szli, rozpoczyna się przy hotelu Orlinek. Pierwsza część wyprawy, aż do Schroniska Nad Łomniczką, jest łagodna i spokojna. W znacznym stopniu prowadzi przez las, jest więc dobrą opcją na szczególnie upalne dni.

Trudniej zaczyna się robić powyżej nieczynnego schroniska, bo trasa jest tam bardziej stroma i wymagająca, a do tego wąska. W deszczowe dni dzieci mogą mieć problem z jej pokonaniem, ale przy ładnej pogodzie i niezbyt wymagającym tempie, maluchy powinny sobie z nią poradzić i bez problemu dotrzeć aż na szczyt. Tam czeka na nie prawdziwa lawina atrakcji, zaczynająca się oczywiście od niezwykle rozległych panoram. Ogromne emocje u najmłodszych miłośników gór wywołują zwykle również „latające talerze”, czyli Obserwatorium Meteorologiczne, którego budynek ma charakterystyczny kształt, znany wszystkim zapalonym turystom.

Rodzice powinni przygotować się jednak na to, że na górze nie ma żadnej restauracji czy lokalu, w których moglibyśmy zamówić ciepły posiłek. Z tego powodu warto mieć ze sobą przygotowany prowiant, a termos z gorącą herbatą może być zbawienny po trudach wędrówki, zwłaszcza poza sezonem letnim, gdy temperatury na szczycie są zdecydowanie

niższe niż na dole.

Malowniczy wodospad w Karkonoszach

Zwiedzając Karpacz z dzieckiem, szlaki górskie wymagające większego wysiłku warto pokonywać na początku urlopu, gdy zapas sił jest jeszcze potężny. Na koniec zostawmy sobie za to mniej wymagające cele, które jednak również potrafią zachwycić i przyciągnąć uwagę. Dokładnie tak jest z Wodospadem Podgórnej w Przesiece, znajdującej się zaraz obok Karpacza.

Woda spada tam z wysokości 10 metrów, dwoma kaskadami i naprawdę robi imponujące wrażenie. Samochodem dojedziemy bardzo blisko atrakcji, a do niej samej prowadzi gruntowa droga pełna korzeni drzew. Spacer jest bardzo przyjemny, niewymagający i wygodny, więc poradzą sobie z nim nawet najmłodsi.

Karpacz z dzieckiem? Szlaki to nie wszystko

Karpacz z dzieckiem, szlaki, góry i wyprawy w teren, to tylko jedna strona urlopu w sercu Karkonoszy. Jest jeszcze inna możliwość, czyli zabranie pociechy na zwiedzanie zabytków kultury, muzeów oraz lokalnych atrakcji. To również świetna propozycja w chwili, gdy pogoda nie dopisuje i wyjście na szlaki staje się zbyt niebezpieczne lub po prostu niezbyt przyjemne. W takiej chwili z pomocą przychodzi np. Miejskie Muzeum Zabawek, znajdujące się przy ulicy Kolejowej 3. Ponad 2000 eksponatów z całego świata na pewno przyciągnie uwagę malucha na dłuższy czas i będzie ciekawym urozmaiceniem wakacyjnego wyjazdu.

W Karpaczu oraz jego okolicach jest jednak wiele miejsc, które warto odwiedzić, nawet gdy warunki do wyjścia w góry są idealne. Porcję doskonałej rozrywki może zapewnić nam bowiem lokalny tor saneczkowy gdzie można wybrać się na sanki z dzieckiem Karpacz czy popularne Western City, znajdujące się 10 minut drogi od Karpacza w kierunku miejscowości Ścięgny. Trzecią opcją, która na pewno spodoba się wszystkim małym turystom, jest Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Dotarcie do niego samochodem zajmuje zaledwie 13 minut, a nie brak w nim niewielkich wersji najsłynniejszych miejsc. Dzieci przechadzające się między miniaturami mają szansę poczuć się niczym w prawdziwej bajce o olbrzymach, z czego chętnie korzystają.

Karpacz z dzieckiem – gdzie znaleźć nocleg?

Rodziny z dziećmi, szukające noclegu w Karpaczu, liczą na spokojne, ciche i przyjazne miejsce, znajdujące się zarówno niedaleko miasta, jak i wyjścia na szlaki. Wszystko to zapewnia Willa Dąbrówka, położona w ścisłym centrum, niedaleko której jest węzeł Karpacz Biały Jar, kluczowy dla turystów kochających górskie wędrówki. Miejsce to gwarantuje wypoczynek w komfortowych warunkach po całym dniu wspinania się na szczyty i podziwiania okolicy. Dostępne są tam specjalnie zaprojektowane łóżka, dzięki którym każdy mały podróżnik na pewno obudzi się wyspany i gotowy na kolejne wyzwania. Siły na następne wyprawy dostarczą również przepyszne śniadania, a poczucie ciągłej bliskości z naturą – przeszklone werandy dostępne w każdym pokoju.