Karpacz noclegi 2021/2022 – dlaczego warto?

W przygotowanym przez serwis nocowanie.pl, rankingu najpopularniejszych miejscowości do wypoczynku w polskich górach, Karpacz zajął wysokie drugie miejsce, zostawiając w tyle wiele znanych kurortów.  

Na czym polega fenomen tej miejscowości? Dlaczego dobrze jest przyjechać do Karpacza na dłużej i czego z tutejszych atrakcji nie można pominąć? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu. By ułatwić Wam zorganizowanie wyjazdu, przeanalizujemy też wybrane oferty, które wyświetlają się po wpisaniu w oknie przeglądarki hasła “Karpacz noclegi 2021/2022”.

Karpacz – dlaczego warto tutaj przyjechać?

Wspomniany na wstępie ranking “TOP 10 miejscowości w polskich górach” stworzony został na podstawie takich danych, jak zapytania dotyczące miejsc noclegowych oraz dokonane rezerwacje, więc oddaje rzeczywiste zainteresowanie tą destynacją. Dlaczego warto tu przyjechać? Powodów jest kilka. My wymienimy te, które według nas są najmocniejszym magnesem.

1. Karkonosze

Położony u podnóża Śnieżki Karpacz jest swoistą bramą w Karkonosze. Nic dziwnego, że zapaleni turyści wybierają tę miejscowość jako bazę, podczas górskich wycieczek. A mowa przecież o paśmie, które wyróżnia się spośród innych leżących w Sudetach nie tylko wysokością. To góry o specyficznym klimacie, z unikalną florą i fauną. Są tu 2 parki narodowe (po polskiej i po czeskiej stronie) oraz miejsca wchodzące w skład Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Karkonosze owiane są mgiełką tajemniczości za sprawą licznych podań i legend. Sama Śnieżka przyciąga do siebie wędrowców wspaniałymi widokami na niżej położone wzniesienia i Kotlinę Jeleniogórską. Na zdjęciach doskonale prezentują się też oryginalne dyski Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz skromna, ale urocza kaplica św. Wawrzyńca, wzniesiona w XVII wieku.

2. Ośrodki narciarskie

Kto dziś najczęściej wpisuje frazę “Karpacz noclegi 2021/2022”? Zimą w tej grupie przeważają fani białego szaleństwa, którzy chcą spędzić urlop lub weekend aktywnie, korzystając z oferty tutejszych ośrodków narciarskich. I trzeba przyznać, że miasto u podnóża Śnieżki ma w tej kwestii wiele do zaproponowania. Coś dla siebie znajdą tutaj fani białego szaleństwa o różnych umiejętnościach i doświadczeniu. 

Za największą stację narciarską pod Śnieżką uważana jest Ski Arena, gdzie można skorzystać z wyciągów: Zbyszek (o długości 2 281 m),  Liczykrupa (924 m), Grosik (863 m), Złotówka (747 m). Euro (705 m) i Jan (418 m) oraz taśm narciarskich: Leniuch (225 m), Leniuch II (50 m) i Kubuś (40 m). Spośród siedmiu tutejszych nartostrad, jedna uważana jest za trudną, a po trzy za średnie i łatwe.

Dużą popularnością cieszy się także ośrodek Winterpol, gdzie na szerokich i dosyć łagodnych stokach wyznaczono trasy o średnim stopniu trudności oraz dedykowane początkującym. W różnych częściach miasta rozsiane są też mniejsze ośrodki, takie jak: Pod Wangiem, Karpatka, Relaks czy Maciuś, dzięki czemu każdy, kto odwiedzi Karpacz i zarezerwuje tu noclegi, może bez przeszkód realizować swoją pasję. 

3. Świątynia Wang

Kościół Górski Naszego Zbawiciela, bardziej znany jako Świątynia Wang, to punkt obowiązkowy na mapie niemal każdej wycieczki do Karpacza. Drewniany budyneczek o niespotykanej w tych rejonach sylwetce, niezwykle atrakcyjnie prezentuje się na tle Karkonoszy. I niech nikogo nie zmyli fakt, że stoi on tutaj zaledwie od 1842 roku. Jego historia jest zdecydowanie dłuższa, a do tego pełna zaskakujących zwrotów akcji. Tak naprawdę świątynia wzniesiona została na przełomie XII i XIII wieku, w… południowej Norwegii. Przez wiele lat służyła wiernym w miejscowości Vang, a gdy stała się zbyt mała jak na potrzeby parafii, wystawiono ją na sprzedaż. Kościółek zakupiony został przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, który chciał go podarować berlińskiemu muzeum. Ostatecznie jednak trafił do Karpacza.  Dziś uchodzi za najstarszą drewnianą świątynię na ziemiach polskich.

4. Karkonoskie Tajemnice

W Karpaczu nie brakuje ciekawych muzeów, które warto zobaczyć. Jeśli zastanawiacie się od którego zacząć, podpowiadamy, że dobrą opcją będą Karkonoskie Tajemnice. Dlaczego? Przemawia za tym niesamowity klimat tego miejsca. W odpowiedni nastrój wprowadzi Was niebanalna scenografia, zaprojektowana przez światowej sławy artystów i wspomagana przez nowoczesną technologię. A to przecież jedynie tło do historii, które już same w sobie są niezwykle interesujące. Serwowane tu opowieści o Władcy Karkonoszy, hutnikach szkła, zielarzach czy alchemikach robią wrażenie! Nic dziwnego, że Karkonoskie Tajemnice znalazły się na liście „7 Nowych Cudów Polski” czasopisma “National Geographic”.

5. Western City

Kto jeszcze w okienku przeglądarki wystukuje słowa: “Karpacz noclegi 2021/2022”? Z pewnością osoby, które zapragnęły przeżyć niezwykłą podróż do krainy rewolwerowców oraz poszukiwaczy złota. W Ściegnach nieopodal Karpacza znajduje się bowiem miasto prawdziwych kowbojów czyli Western City. 

Na rozległym terenie o powierzchni około 65 hektarów wzniesiono obiekty wzorowane na tych, znanych z klasycznych produkcji o Dzikim Zachodzie. Nie mogło zabraknąć tu też koni. W Western City jest ich około 40, z czego większość reprezentuje rasę American Quarter Horse. Goście ośrodka, którzy potrafią jeździć wierzchem, mają okazję wybrać się na konną wycieczkę po uroczej okolicy.

Osoby odwiedzające miasteczko mogą też wcielić się w rolę prawdziwych kowbojów, strzelających z westernowych coltów, rewolwerów i winchesterów oraz rzucających lassem. Zyskują też okazję, by zagłębić się w zwyczaje Indian i nauczyć posługiwania się łukiem lub włócznią oraz rzucania nożem do celu. W pobliskim Gold City można poznać tajniki sztuki płukania złota oraz posłuchać barwnych opowieści o dawnych poszukiwaczach cennego kruszcu.

6. Parki wodne

Kto jeszcze wpisuje frazę “Karpacz noclegi 2021/2022”? Jesteśmy pewni, że ta lokalizacja jest wybierana także przez osoby, które aktywności górskie lubią przeplatać odpoczynkiem nad wodą. Na terenie miasta znajdują się dziś aż dwa aquaparki: Sandra (przy ul. Obrońców Pokoju 3) oraz Tropikana (przy ulicy Karkonoskiej 14).

W pierwszym do dyspozycji gości jest aż 7 basenów. W sezonie letnim czynny jest basen zewnętrzny, w którym dla zwiększenia komfortu plażowiczów podgrzewa się wodę. Do tego można skorzystać z łaźni oraz sauny. Całoroczne baseny kryte oraz jeden letni (zewnętrzny) stanowią również żelazny punkt oferty Aquaparku Tropikana. Do tego jest tutaj jacuzzi, sauna oraz tężnia solankowa.

7. Krucze Skały

Karpacz jest także chętnie odwiedzany przez miłośników skałek. Jedni wybiorą się na szlak, by podziwiać znane karkonoskie formacje ze Słonecznikiem i Pielgrzymami na czele. Inni przyjeżdżają tu, żeby się powspinać, więc wybiorą znajdujące się w mieście, Krucze Skały. 

W średniowieczu miejsce to odwiedzali poszukiwacze złota i kamieni szlachetnych, a w XVIII wieku była tu kopalnia glinki kaolinowej. Dziś Krucze Skały przyciągają właśnie miłośników pokonywania dróg w pionie. Najwyższe z tych ciekawych granitognejsów mają wysokość do 25 metrów. Łojanci znajdą tutaj kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Z wierzchołków roztacza się wspaniała panorama Karkonoszy, która będzie nagrodą za włożony trud.

Karpacz noclegi 2021/2022

Powyżej przedstawiliśmy jedynie kilka z długiej listy argumentów za tym, by odwiedzić Karpacz. Noclegi w tej miejscowości ułatwią logistykę, zwłaszcza wtedy, gdy chce się ze swojego urlopu “wycisnąć” maksimum. Trzeba bowiem pamiętać, że obok atrakcji znajdujących się w samym mieście, bez problemu znajdziecie także ciekawe miejsca w bliższej lub dalszej okolicy. O nudzie więc nie ma tu mowy.

Jak prezentuje się oferta noclegowa miasta pod Śnieżką w sezonie 2021/2022? Oto krótka analiza, w której z bliska przyjrzeliśmy się obiektom reprezentującym kilka kategorii. Nie są to wszystkie przykłady, ale jedynie te najbardziej wyraziste, które pomogą zobrazować szeroki wachlarz możliwości.

Karpacz noclegi 2021/2022 – hotele

Obiektem Twoich poszukiwań są tanie noclegi Karpacz i okolice? Sprawdź co oferuje Willa Dąbrówka! Znajdziesz tu wygodne noclegi z wyżywieniem w dobrej cenie i to niedaleko miejsca, gdzie zaczynają się szlaki na Śnieżkę. Atutem Dąbrówki jest świetna lokalizacja. Jeśli wybierzesz ten pensjonat, największe atrakcje Karpacza będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. Chcesz dobrze wypocząć? Myślisz o tym, by spędzić weekend w górach? A może planujesz wakacje w górach? Zarezerwuj (s)pokój w centrum Karpacza i bądź w miejscu, skąd łatwo organizować wycieczki w Karkonosze czy krótkie spacery po uroczej okolicy. Odwiedzaj stoki narciarskie w Karpaczu oraz restauracje. Jeśli celujesz w tanie noclegi, Karpacz i Willa Dąbrówka będą doskonałym wyborem!
Obiektem Twoich poszukiwań są tanie noclegi Karpacz i okolice? Sprawdź co oferuje Willa Dąbrówka! Znajdziesz tu wygodne noclegi z wyżywieniem w dobrej cenie i to niedaleko miejsca, gdzie zaczynają się szlaki na Śnieżkę. Atutem Dąbrówki jest świetna lokalizacja. Jeśli wybierzesz ten pensjonat, największe atrakcje Karpacza będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. Chcesz dobrze wypocząć? Myślisz o tym, by spędzić weekend w górach? A może planujesz wakacje w górach? Zarezerwuj (s)pokój w centrum Karpacza i bądź w miejscu, skąd łatwo organizować wycieczki w Karkonosze czy krótkie spacery po uroczej okolicy. Odwiedzaj stoki narciarskie w Karpaczu oraz restauracje. Jeśli celujesz w tanie noclegi, Karpacz i Willa Dąbrówka będą doskonałym wyborem!

Poszukiwacze wysokiego komfortu, dysponujący większym budżetem, wybiorą zapewne ofertę któregoś z luksusowych hoteli ze SPA, basenami, ekskluzywnymi restauracjami czy szeregiem atrakcji dla dzieci. W Karpaczu znaleźć można obiekty legitymujące się pięcioma (Green Mountain) oraz czterema gwiazdkami (Gołębiewski, Alpejski Boutique). Na mapie miejsc noclegowych nie brak też obiektów 3-gwiazdkowych oraz 2-gwiazdkowych. Obok hoteli nastawionych w dużej mierze na pobyty rodzinne, są też takie, które reklamują się jako “strefy adults only”, czyli zapraszają do siebie jedynie osoby dorosłe bez dzieci. 

Karpacz noclegi 2021/2022 – ceny w hotelach

Dzięki szerokiej i różnorodnej ofercie każdy wymagający turysta jest w stanie dopasować standard i specyfikę obiektu do własnych preferencji. Decydując się na taką opcję, trzeba jednak głębiej sięgnąć do kieszeni. Według serwisu Booking.com, za nocleg w hotelu pięciogwiazdkowym w Karpaczu trzeba zapłacić około 689 zł za noc, pobyt w hotelu czterogwiazdkowym oznacza zwykle wydatek rzędu 677 zł za noc, a średnia cena za pobyt w hotelu 3-gwiazdkowym to 364 zł za noc.

Przykładowo: w najbardziej chyba znanym, czterogwiazdkowym hotelu ze SPA i aquaparkiem – w ofercie “zima 2022” cena za pobyt w dwuosobowym pokoju, wraz z wyżywieniem wynosi 990 lub 1090 złotych (w zależności od dnia tygodnia). Osoby planujące pobyt dłuższy niż 7 dni oraz korzystające z rabatów First Minute i Złota Karta mogą liczyć na nieco niższą cenę – 813,01 zł.

W drugim z hoteli posiadających park wodny, noc spędzona w pokoju 1-osobowym oznacza wydatek rzędu 310 zł, wynajęcie pokoju 2-osobowego kosztuje 520 zł, a pokoju 3-osobowego 780 zł.

Karpacz noclegi 2021/2022 – schroniska

Poszukiwacze najtańszych rozwiązań wpisując frazę “Karpacz noclegi 2021/2022” zwykle dodają jeszcze słówko “schronisko”. Chociaż w tego typu obiektach nie należy spodziewać się zbyt wysokiego standardu, to – w powszechnej opinii – schroniskowe ceny nie powinny przyprawić nikogo o palpitacje serca. Trzeba jednak pamiętać, że schroniska górskie (a z takimi mamy tu do czynienia) położone są na dosyć dużych wysokościach, więc jest to propozycja dla osób, które nastawiają się właśnie na wędrówki po Karkonoszach. By tam się dostać, trzeba pokonać pieszo spory dystans – nierzadko w trudnych warunkach. Jedynym ułatwieniem może być wyciąg na Kopę, który jednak nie zawiezie nikogo pod same drzwi.

Karpacz noclegi 2021/2022 – ceny w schroniskach

By ułatwić Wam decyzję, postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej ofercie schronisk, które leżą w administracyjnych granicach Karpacza. Oto małe zestawienie zawierające ofertę 2021/2022:

 • Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Liczyrzepa” w Karpaczu
  Obiekt, który jako jedyny z tej listy znajdował się w samym mieście, nie tak dawno zakończył swoją działalność.
 • Schronisko PTTK Samotnia
  Obiekt położony w malowniczym Kotle Małego Stawu na wysokości 1195 m n.p.m. oferuje 50 miejsc noclegowych. Pobyt w pokoju 1-osobowym to wydatek rzędu 60 lub 75 zł (w zależności od dnia tygodnia), w pokoju 2-osobowym lub 3-osobowy odpowiednio 50 i 65 zł, a w pokojach 4-, 6-, 7- i 8-osobowych 40 lub 50 zł. Jest też możliwość wykupienia pakietu z dwoma posiłkami w cenie 130 zł (w środku tygodnia) lub 150 zł (w weekendy). Wypożyczenie pościeli kosztuje 10 zł, a opłata klimatyczna 2,30 zł za każdy dzień pobytu. 
 • Schronisko PTTK Strzecha Akademicka
  W obiekcie znajdującym się na wysokości 1258 m n.p.m. przygotowano aż 140 miejsc noclegowych. Zgodnie z cennikiem obowiązującym od 16.12.2021, za miejsce w pokoju 1-osobowym trzeba zapłacić 45 zł, w pokoju 2-osobowym 42 zł, w pokoju 4-osobowym 40 zł, a w pokoju wieloosobowym 35 zł. Nocleg w pokoju z łazienką to wydatek 65 zł. Do tego dochodzi opłata klimatyczna w kwocie 2,40 zł za dzień. Turyści mają możliwość wypożyczenia pościeli, co kosztuje 9 zł.
 • Dom Śląski
  Schronisko to położone jest na wysokości 1400 m n.p.m. i oferuje 57 miejsc noclegowych. Za łóżko w pokoju 2-osobowym trzeba zapłacić 40 zł (od poniedziałku do czwartku) lub 45 zł (od piątku do niedzieli). Nocleg w pokoju 3-osobowym lub większym kosztuje odpowiednio: 35 lub 40 zł, a w pokoju z łazienką 55 lub 60 zł. Wypożyczenie pościeli to dodatkowy wydatek rzędu 10 zł. 

Karpacz noclegi 2021/2022 – pensjonaty

Powyżej przybliżyliśmy dwa rozwiązania, znajdujące się na przeciwległych biegunach, jeśli chodzi o cenę oraz komfort. Ale mamy świadomość, że większość osób odwiedzających Karpacz będzie szukała najlepszego kompromisu pomiędzy tymi dwoma aspektami. Co wybrać, gdy nie chce się rezygnować z wygód, ale dysponuje się ograniczonym budżetem? Najrozsądniejszym pomysłem, będzie nocleg w pensjonacie.

Wpisując frazę “Karpacz noclegi 2021/2022”, znaleźć można szereg obiektów, które należą właśnie do tej kategorii. Mogą się one kryć pod nazwami “pensjonat”, “willa” lub “rezydencja”. Grupa ta jest wewnętrznie mocno zróżnicowana, dlatego szukając najlepszej opcji, warto analizować szczegóły oferty oraz śledzić opinie gości. Dobrze jest zwrócić uwagę m.in. na to:

 • Jak położony jest pensjonat (czy daleko z niego do centrum miasta, szlaków turystycznych lub wyciągów);
 • Jak prezentują się pokoje;
 • Czy obiekt oferuje wyżywienie (a jeśli tak, to co można znaleźć w menu);
 • Czy można liczyć na jakieś dodatkowe atrakcje.

Karpacz noclegi 2021/2022 – ceny w pensjonatach

Ile może kosztować pobyt w pensjonacie w Karpaczu? Ceny są różne, ze względu na to, iż jest to kategoria niejednolita. Możemy jednak zapewnić, że jest im zdecydowanie bliżej do tych, jakie oferują schroniska, niż tych, które usłyszeć można w hotelach. Wypoczynek w dobrych warunkach, z pysznymi śniadaniami oraz szeregiem atrakcji wcale nie musi być drogi. Przykładem może być Willa Dąbrówka. Ceny za pobyt w klimatycznym pensjonacie, który mieści się w zabytkowym budynku z 1900 roku i z którego blisko do ścisłego centrum, wyciągów narciarskich i szlaków zaczynają się już od 75 złotych (opcja ze śniadaniem). Można też zdecydować się na jeden z atrakcyjnych pakietów z pełnym wyżywieniem.

Karpacz bez wątpienia jest miejscem, które warto odwiedzić, a dzięki bogatej i różnorodnej ofercie obiektów noclegowych, każdy jest w stanie znaleźć tu nocleg dopasowany do oczekiwań i własnego budżetu.