Karpacz, Góry Stołowe – co warto zobaczyć?

Zwiedziłeś już podczas urlopu cały Karpacz? Góry Stołowe są rzut kamieniem od nas, a tam również czeka na Ciebie wiele atrakcji. Mówimy tu zarówno o wspaniałych górskich szlakach i szczytach z zachwycającymi widokami, jak również innych atrakcjach czekających na Ciebie w okolicznych miejscowościach. Zaplanuj jednodniową wycieczkę, po której powrót do Karpacza nie zajmie Ci wiele czasu. Tutaj odpoczniesz i nabierzesz sił na nowe przygody.

Z pewnością wiesz, jak wiele atrakcji turystycznych skrywa Karpacz. Góry Stołowe jednak pod tym względem nie są gorsze, a dzielą je od nas mniej niż 2 godziny drogi. Z tego powodu wielu urlopowiczów planuje jednodniowe wycieczki do tego wyjątkowego miejsca. Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji miejsc i atrakcji, które powinieneś podczas takiego wyjazdu odwiedzić. Są bardzo różnorodne, więc na pewno znajdziesz wśród nich idealną propozycję dla siebie.

Odwiedzasz Karpacz? Góry Stołowe masz na wyciągnięcie ręki!

Góry Stołowe to pasmo górskie położone w łańcuchu Sudetów Środkowych. Nie należą do najwyższych w Polsce, ale zachwycają swoim pięknem i różnorodnością. U ich podnóża znajduje się wiele turystycznych miejscowości, pełnych atrakcji, zabytków i innych miejsc, które warto odwiedzić. Jak dojechać do nich z Karpacza? Góry Stołowe najszybciej odwiedzisz, jadąc od nas w kierunku Kamiennej Góry, a następnie przez teren Czech. Kierując się na Červený Kostelec i Náchod, w niecałe 2 godziny trafisz do Kudowy-Zdrój i okolicznych miejscowości stanowiących punkty wypadowe w góry.

Co warto zobaczyć w Górach Stołowych?        

Cały region Parku Narodowego Gór Stołowych jest bardzo dobrze zagospodarowany turystycznie. Każdego roku odwiedzają go ludzie z całej Polski oraz z innych krajów. Znajdziesz tam wiele szlaków górskich, punktów widokowych orz unikatowych form skalnych, których nie ma w żadnym innym miejscu. Poniżej opisaliśmy trzy atrakcje, które od lat cieszą się największą popularnością i warto zobaczyć je na własne oczy.

Karpacz, Góry Stołowe – Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Znajduje się na terenie parku narodowego i ma wysokość 919 m n.p.m. Jego ogromną zaletą jest wiele tarasów widokowych, z których będziesz mógł podziwiać przepiękną panoramę całej urokliwej okolicy. Najszybciej wejść na Szczeliniec z Karłowa, gdzie możesz zostawić samochód na jednym z licznych parkingów. Całą trasę pokonasz zielonym szlakiem, który raczej nie należy do szczególnie wymagających. Poradzić sobie z nim powinny nawet osoby niedoświadczone i o średniej kondycji fizycznej. Wycieczka zajmie Ci zapewne ok. 2-3 godzin.

Jak Góry Stołowe, to Błędne Skały!

Niecałe 8 km od Kudowy-Zdrój znajduje się miejscowość Bukowina Kłodzka. Dzieli ją zaledwie 25 min spaceru od kolejnej atrakcji Gór Stołowych – Błędnych Skał. Co prawda możesz również podjechać pod samo wejście samochodem i zatrzymać się na jednym z okolicznych parkingów. My polecamy jednak krótki spacer, bo boczna ścieżka prowadząca tam z Bukowiny jest wyjątkowo urokliwa.

Błędne Skały znajdują się tuż przy granicy z Czechami. Jest to zespół bloków skalnych o imponujących rozmiarach, które tworzą naturalny labirynt, nazywany także skalnym miastem. Możesz zwiedzać go bez obaw o zgubienie się dzięki dobrze przemyślanej i atrakcyjnej trasie turystycznej. Warto dodać również, że to właśnie tam kręcone były ujęcia do popularnego filmu „Opowieści z Narnii”.

Skalne Grzyby w Górach Stołowych

Wspominany przez nas wcześniej Karłów to także punkt wypadowy do jeszcze jednej, popularnej atrakcji Gór Stołowych – Skalnych Grzybów. To skupisko skał o niezwykle charakterystycznych kształtach, które wyróżniają to miejsce na tle wszystkich innych. Ich formy przypominają – zgodnie z nazwą – grzyby, ale nie tylko. Dostrzeżesz tam również bramy, baszty czy maczugi, często o imponujących rozmiarach. Są rozsiane po dość dużym terenie, od Batorowa, aż po Radkowskie Skały. Zgadywanie, co przypominają poszczególne kamienie, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny. Z Karłowa powinieneś dotrzeć na miejsce w nieco ponad 1,5 godziny zadbanym i dość łagodnym żółtym szlakiem.

Atrakcje Kudowy-Zdrój u podnóża Gór Stołowych

Jedną z najpopularniejszych i największych miejscowości w pobliżu Gór Stołowych jest Kudowa-Zdrój. Po przejściu najpiękniejszych górskich szlaków, warto zjeść tam obiad i popołudnie spędzić na podziwianiu lokalnych atrakcji. To region uzdrowiskowy, znajdziesz więc tam wiele interesujących miejsc.

Jednym z najbardziej charakterystycznych jest Kaplica Czaszek, o której bez wątpienia już nie raz słyszałeś. Powstała w drugiej połowie XVIII wieku, a za jej stworzenie odpowiada ksiądz Wacław Tomaszek. Celem jej budowy było upamiętnienie ofiar wojny 30-letniej, ale także późniejszych epidemii cholery. Choć z zewnątrz jest dość niepozorna, wejście do środka może u wielu turystów wywoływać ciarki. Na ścianach i sklepieniu znajdują się dziesiątki kości oraz czaszek, a mroczny klimat potęguje panujący tam półmrok. Warto skusić się na wycieczkę z przewodnikiem, by poznać historię i tajemnice tego unikatowego miejsca.

Będąc w dzielnicy Czermna, gdzie położona jest Kaplica Czaszek, odwiedź przy okazji ruchomą szopkę. Przez 20 lat rzeźbił ją Franciszek Stepan, a składa się ona aż z 250 miniaturowych postaci i robi imponujące wrażenie. Od 1927 roku jest zasilana elektrycznie, a całe „mini miasteczko” w jednej chwili ożywa, urządzając turystom wspaniałe przedstawienie. Warto też dodać, że w jej wnętrzu znajdują się ręcznie wykonane organy z 1930 roku, które akompaniują wesołemu spektaklowi. Składają się z 10 rejestrów i 270 piszczałek, przez co słuchanie ich na żywo jest niepowtarzalnym przeżyciem.

Odwiedzając to miasto, wstąp również do Pijalni Wód Mineralnych, znajdującej się w Parku Zdrojowym. Miejsce to wygląda wyjątkowo okazale z zewnątrz, najważniejsze jednak kryje się w jego wnętrzu. Podawane są tam bowiem różne rodzaje wód, wydobywające się z trzech źródeł: Marchlewskiego, Śniadeckiego oraz Moniuszki. Warto spróbować każdej z nich, bo działają na organizm na rozmaite sposoby i różnią się od siebie składem.

Po zwiedzeniu Gór Stołowych, powrót do Karpacza

Chcesz na dłużej zatrzymać się w Karpaczu? Góry Stołowe możesz zwiedzać tylko przez jeden dzień. Wystarczy, że na wycieczkę wyruszysz z samego rana, by do wieczora wrócić do stolicy Karkonoszy. Dzięki skróceniu sobie drogi przez Czechy, taki wyjazd nie powinien być dla Ciebie męczący.

Po powrocie z wycieczki w Góry Stołowe możesz wypocząć w naszej Willi Dąbrówka. W naszych przestronnych i klimatycznie urządzonych pokojach na pewno spędzisz miły wieczór i nabierzesz sił na kolejne, urlopowe wyzwania. Pomogą Ci w tym też specjalnie zaprojektowane łóżka, przynoszące prawdziwą ulgę po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń. Co więcej, możemy zaoferować Ci nocleg z wyżywieniem, dzięki czemu rano będzie już na Ciebie czekało przepyszne śniadanie sporządzone ze świeżych produktów wysokiej jakości.