Karkonosze z psem – gdzie można się wybrać?

Zadajesz sobie pytanie: „Karkonosze z psem – gdzie można się wybrać”? W naszych górach jest wyjątkowo wiele szlaków, po których możesz bez przeszkód spacerować ze swoim pupilem. Musisz jednak zawsze pamiętać o odpowiedzialnym zachowaniu oraz właściwym przygotowaniu czworonoga do podróży. Karkonosze są wyjątkowym miejscem, najlepiej więc wcześniej odkryj ścieżki, które przypadną do gustu zarówno Tobie, jak i Twojemu psu.

Sprawdź również nasz wpis – > Karkonosze dla początkujących – szlaki turystyczne łatwe

Karkonosze z psem – gdzie można się wybrać? Wybór jest ogromny, bowiem do dyspozycji turystów i ich czworonogów jest aż 97 km szlaków. Co najważniejsze, są one różnorodne i dostosowane do oczekiwań i umiejętności każdego piechura i jego zwierzaka. Idealną trasę dla siebie znajdzie zarówno początkujący miłośnik gór, odwiedzający Karkonosze ze swoim psem po raz pierwszy, jak i para, która ma na swoim koncie już niejeden szczyt. Zaletą naszego regionu jest również to, że szlaki kuszą wspaniałymi widokami i doskonale nadają się nawet dla całych rodzin, więc na pewno nikt nie będzie się nudził.

Karkonosze z psem – co musisz wiedzieć?

Przed wyjściem w Karkonosze z psem powinieneś zapoznać się z zasadami obowiązującymi w Karkonoskim Parku Narodowym. Przede wszystkim, podczas wędrówki trzymaj pupila cały czas na smyczy. Wierzymy, że Twój psi przyjaciel Cię słucha i jest grzeczny, natura jednak bywa nieprzewidywalna, a po drodze spotkać Was mogą sytuacje, podczas których smycz okaże się bezcenna. Zalecane jest także, abyś miał przy sobie kaganiec. Nie musi być cały czas założony, ale będziesz mógł go użyć w sytuacji ryzykownej.

Kolejną kwestią jest dbanie o zachowanie pupila. Zwiedzanie Karkonoszy z psem to przyjemność, pamiętaj jednak, aby nie przeszkadzać w ten sposób innym. Nie wszyscy turyści czują się komfortowo w obecności zwierząt, zadbaj więc o to, by Twój przyjaciel nie zaczepiał innych i zachowywał się grzecznie, idąc blisko Ciebie. Zwróć uwagę też na to, by rozciągająca się między Wami smycz nie blokowała przejścia no i oczywiście pamiętaj o zbieraniu nieczystości. Dzięki tym zasadom Karkonosze z psem będą przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i turystów wokół oraz innych, którzy przyjdą w to miejsce po Tobie.

Karkonosze z psem – gdzie można się wybrać? Propozycje tras

Blisko 100 km tras wskazuje na niemalże nieograniczone możliwości zwiedzania Karkonoszy z psem. Zawsze pamiętaj jednak, że wiele zależy od kondycji – zarówno Twojej, jak i pupila. Mierz siły na zamiary i gdy widzisz, że Twój przyjaciel nie ma już ochoty na spacer, to zawróć. Nie zapominaj też o zapasie wody – szczególnie w lecie. W Karkonoszach jest wiele pięknych podejść, które na pewno Wam się spodobają.

Karkonosze z psem, czyli wchodzimy na Śnieżkę

Pierwszym i najczęściej wybieranym szlakiem podczas wyjazdu w Karkonosze z psem jest Śnieżka. Choć jest to najwyższy szczyt tych gór, zdobycie go nie należy do najtrudniejszych. Zależnie od Waszej kondycji, wybierz taką długość spaceru, która Wam odpowiada. Możesz ze swoim pupilem iść np. z Karpacza, od świątyni Wang, przez Samotnię w kierunku Domu Śląskiego. To ładna, widokowa i stosunkowo łatwa trasa, choć podczas upałów może być dość wyczerpująca. Zwróć wtedy uwagę nie tylko na nawodnienie (zarówno swoje, jak i psa), ale również na gorące podłoże, które może parzyć Twojego przyjaciela.

Dolina Wilczego Potoku

Miejscem, które warto odwiedzić w Karkonoszach z psem, jest także Dolina Wilczego Potoku. Ta ścieżka turystyczna nie jest aż tak popularna wśród turystów, dzięki czemu panuje na niej błogi spokój, który może pozytywnie wpłynąć na Twojego pupila. Sam spacer nie jest wymagający i nie powinien sprawić problemów nawet mniejszym pieskom, które przyzwyczajone są do siedzenia w domu. Cała trasa ma nieco ponad 3,5 km długości, a jej pokonanie zajmuje ok. 2 godziny. Prowadzi przez malownicze tereny leśne, a także łąki.

Słonecznik z psem

Jeśli zwiedzasz Karkonosze z psem, powinieneś odwiedzić także Słonecznik, mijając po drodze Pielgrzymy. Wędrówkę rozpocząć możesz znów spod Świątyni Wang, tym razem jednak trzymaj się żółtego szlaku, odbijającego na Polanie w prawą stronę. Wykonanie takiego skrętu ma dwa uzasadnienia. Po pierwsze jest to konieczne, by udało Ci się dotrzeć do formacji skalnej znanej jako Pielgrzymy. Rozpościera się stamtąd wspaniały widok i na pewno tego nie pożałujesz. Stamtąd też żółtym szlakiem udasz się do kolejnej niezwykłej skały, czyli Słonecznika. Teoretycznie z Polany na Słonecznik można iść też bezpośrednio – zielonym szlakiem. Jest on jednak zamknięty dla psów i to jest właśnie drugi powód, przez który nadrobisz nieco drogi. Widoki jednak bez wątpienia Ci to wynagrodzą, a cała trasa jest niesamowicie przyjemna i na pewno przyniesie wiele radości zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi.

Są to tylko niektóre, popularne przykłady ścieżek, nadających się do spacerów z psem. Tras jest jednak o wiele więcej, a Ty sam możesz wyznaczać je w zależności od swoich preferencji i możliwości.

Karkonosze z psem – gdzie nie można wchodzić?

Karkonosze z psem – gdzie można się wybrać, już wiemy, czas więc zapytać, gdzie wchodzić nie wolno. Są takie miejsca, których „wyłączenie z psiego ruchu” jest niezbędne ze względów przyrodniczych. Ścieżki te przecinają siedliska chronionych gatunków zwierząt, stąd te szczególne zasady. Mowa tu w sumie o 34 kilometrach szlaków, a przed każdym z nich zobaczyć można wyraźne oznakowanie w postaci tabliczki informacyjnej. Znajduje się na niej symbol człowieka idącego z psem, który umieszczony został w czerwonej, przekreślonej obręczy. Zakaz obejmuje następujące szlaki:

  • od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie (szlak zielony);
  • z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku (szlak zielony);
  • od Jaworowej Łączki do Koralowej Ścieżki (szlak czarny);
  • od Przełęczy Karkonoskiej do Schroniska pod Łabskim Szczytem (szlak zielony) i Mokra Droga aż do Jakuszyc;
  • od Jagniątkowa i Drogi pod Reglami do czerwonego szlaku przy Petrovej boudzie (szlak czarny);
  • od Domu Śląskiego do schroniska Nad Łomniczką (szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki);
  • do wodospadu Kamieńczyka;
  • od Betonowego Mostu do schroniska Nad Łomniczką (szlak żółty);
  • od skrzyżowania z czarnym szlakiem biegnącym z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim szlakiem na Przełęcz pod Śmielcem (szlak czerwony);
  • od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj (szlak niebieski).

Jak widzisz, zakazy nie obejmują wielu szlaków i nie powinny sprawić Ci większych problemów. Na pewno poza tymi fragmentami znajdziesz całe kilometry ścieżek, które sprawią radość zarówno Tobie, jak i Twojemu psu.

Gdzie przenocować z psem w Karkonoszach?

Jeśli wybierasz się w Karkonosze z psem, zachęcamy również do skorzystania z niezwykle bogatej oferty Willi Dąbrówka. Znajdziesz u nas komfortowy nocleg zarówno dla siebie, jak i Twojego czworonogiego przyjaciela. Znajdujemy się w samym sercu Karpacza, dzięki czemu będziecie mieli blisko do wejść na wszystkie najczęściej odwiedzane szlaki, które bez problemu przemierzać można z psami. Po pokonaniu wielu kilometrów odpoczniesz w naszych specjalnie zaprojektowanych łóżkach, a rano czekać na Ciebie może smaczne śniadanie. Na pewno dzięki niemu nabierzesz nowych sił na zdobywanie kolejnych szczytów i pokonywanie nowych tras sprzyjających czworonogom.