Jak poruszać się po Karpaczu — poradnik turysty

Jak poruszać się po Karpaczu? Poradnik turysty pozostawia tutaj ogromną swobodę. Do Twojej dyspozycji jest kilka bardzo wygodnych i szybkich rozwiązań. Dzięki nim nie będziesz tracił urlopu w korkach. Zamiast tego spędzisz wspaniałe chwile w Karkonoszach, doskonale pożytkując swój czas wolny.

Zastanawiasz się, jak poruszać się po Karpaczu? Poradnik turysty poleca przede wszystkim ekologiczne, a zarazem efektywne rozwiązania. Większość turystów najczęściej wybiera:

 • komunikację miejską,
 • komunikację powiatową,
 • spacery na piechotę,
 • wycieczki rowerowe.

Jeżdżenie wszędzie samochodem nie jest wskazane, bo stolica Karkonoszy nie jest aż tak rozległa. Jak poruszać się po Karpaczu? Poradnik turysty wskazuje, że szkoda czasu na stanie w korkach i kiszenie się w aucie. Lepiej zażyć nieco ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli dodatkowo nocujesz w pensjonacie będącym doskonałą bazą wypadową, to możesz zostawić kluczyki w pokoju. Wszędzie i tak dostaniesz się błyskawicznie i bez najmniejszego problemu.

Jak poruszać się po Karpaczu komunikacją miejską?

Karpacz dysponuje rozwiniętą komunikacją miejską i nie tylko. Dzięki niej dotrzesz zarówno do najpopularniejszych miejsc w naszym mieście, jak i w jego okolicach. Co więcej, wiele autobusów komunikacji powiatowej jeździ także do nieco bardziej oddalonych miejscowości. To zatem świetny sposób na zorganizowanie jednodniowej wycieczki oraz zwiedzania całego regionu Karkonoszy.

Autobusowa Komunikacja Miejska KarpaczBus

Wiele osób chce na wakacjach uniknąć poruszania się własnym samochodem. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę koszty paliwa, ale także wygodę i ekologię. Jak poruszać się po Karpaczu w inny sposób? Z pomocą przychodzi Autobusowa Komunikacja Miejska KarpaczBus. Kursuje ona codziennie od poniedziałku do niedzieli na trasie: „Osiedle Skalne — Centrum — Biały Jar — Kopa — Wang” i z powrotem. Szczegółowy rozkład jazdy, zaczerpnięty ze strony www.karpacz.pl prezentuje się następująco:

Przystanki, na których zatrzymują się autobusy, zostały rozłożone tak, by umożliwiać turystom i mieszkańcom dotarcie do najważniejszych miejsc w mieście. Z ich pomocą dostaniesz się też szybko w okolice najpopularniejszych atrakcji i zabytków. Kilkanaście kursów w ciągu dnia pozwoli Ci na dokładne zaplanowanie zwiedzania, a dzięki porannym trasom dotrzesz szybko na szlaki praktycznie z każdego miejsca w mieście.

Powiatowa Komunikacja Karkonoska

Ważne jest dla Ciebie tylko to, jak poruszać się po Karpaczu, ale też chcesz poznać sposób na dotarcie do okolicznych miejscowości? Masz ochotę np. odwiedzić Siedlisko Pstrąga w Mysłakowicach lub inne łowiska komercyjne w Karpaczu i nie tylko? Skorzystaj z Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej, realizowanej przy użyciu wygodnych autokarów. Codziennie realizują one połączenia na trasie Wrocław — Jelenia Góra — Karpacz i z powrotem. Po drodze masz okazję wysiąść w wielu innych, popularnych i lubianych przez turystów miejscowościach. Pełny rozkład jazdy PKS POLBUS, zaczerpnięty ze strony www.karpacz.pl widoczny jest poniżej:

Zaletą korzystania z komunikacji autobusowej i autokarowej jest ich cena. W obu przypadkach to rozwiązanie o wiele tańsze niż tankowanie samochodu czy wynajem taksówki — szczególnie w przypadku podróży solo czy w mniejszej grupie.

Jak poruszać się po Karpaczu na piechotę?

Jest wiele sposobów na to, jak poruszać się po Karpaczu. Poradnik turysty pieszego wskazuje, że najważniejsze jest znalezienie dobrego punktu wypadowego. Grunt to nocować w punkcie, z którego wszędzie jest blisko. Wtedy oszczędzisz czas na dojazdy, maksymalnie wykorzystując swój urlop na zwiedzanie i cieszenie się z atrakcji. Zaletą Karpacza jest jego wielkość. Z jednego końca zurbanizowanej części miasta na drugi dojdziesz w około 1,5 godziny.

Nie oznacza to jednak, że będzie Ci się u nas nudzić. W końcu czekają na Ciebie całe kilometry górskich szlaków i ścieżek, którymi możesz wędrować od rana do wieczora. To idealny sposób na spędzenie urlopu, sprawdzający się zarówno w przypadku początkujących turystów, jak i doświadczonych piechurów poszukujących wyzwań.

Z Willi Dąbrówka na piechotę bez problemu dostaniesz się:

 • w 5 minut do całorocznego lodowiska,
 • w 20 minut do wyciągu na Kopę,
 • w 5 minut na zaporę w Łomnicy,
 • w 10 minut na skocznię „Orlinek”,
 • w 7 minut do Białego Jaru,
 • w 40 minut do Świątyni Wang.

Jak poruszać się po Karpaczu samochodem?

Karpacz jest miejscowością turystyczną, więc często (szczególnie w letnim i zimowym sezonie urlopowym) panuje tu duży ruch. Sprawia to, że większość turystów raczej woli poruszać się piechotą lub komunikacją publiczną. Zdarzają się natomiast sytuacje, gdy takie rozwiązania są niemożliwe. Wtedy musisz usiąść za kierownicę, ale nie stresuj się — do największych atrakcji dojedziesz bez problemu i zaparkujesz w ich okolicy.

Jeśli zastanawiasz się, jak poruszać się po Karpaczu, poradnik turysty wskazuje wygodne rozwiązanie. Parkingi miejskie zostały rozmieszczone tak, by dało się łatwo zaparkować w szczególnie istotnych częściach miasta. Do Twojej dyspozycji jest ich aż 10, a dokładną listę znajdziesz na stronie naszego miasta. Warto w tym miejscu dodać, że wszystkie parkingi w Karpaczu są płatne 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Opłaty za auto osobowe wynoszą:

 • 5 zł za każdą pierwszą i kolejną godzinę,
 • 25 zł za cały dzień postoju.

Jak poruszać się po Karpaczu rowerem?

Chcąc uniknąć opłat za parking i stania w korkach możesz zdecydować się na rower. W naszym mieście i jego okolicach jest wiele tras rowerowych dla mniej i bardziej doświadczonych cyklistów. Część z nich wiedzie po bardziej wymagających, górskich ścieżkach. Nie brak natomiast też takich prowadzących po wygodnym asfalcie, pozwalającym na zaznanie prawdziwego relaksu. Dojechać w ten sposób możesz m.in.:

 • do Schroniska nad Łomniczką,
 • drogą Urszuli,
 • I Drogą Sudecką,
 • do Schroniska Odrodzenie.

To tylko niektóre propozycje, bo w Karkonoszach możliwości są niemalże nieograniczone. ”W siodełku” możesz spędzić nawet cały dzień, odwiedzając interesujące miejsca i podziwiając wspaniałe widoki po drodze. W naszej okolicy rowerzyści nie są rzadkością, a turyści aktywnie spędzający czas nikogo nie dziwią. Możesz więc mieć pewność, że znajdziesz bezpieczne trasy, którymi będziesz mógł jeździć nawet z dziećmi.

Idealny punkt wypadowy w Karpaczu

Jak poruszać się po Karpaczu? Poradnik turysty wskazuje, że najlepszą opcją jest znalezienie idealnej bazy wypadowej. Jak wspominaliśmy, dzięki temu będziesz miał blisko do szlaków górskich, popularnych atrakcji, zabytków i innych, interesujących miejsc. W takiej lokalizacji właśnie znajduje się nasza Willa Dąbrówka, w której możesz spędzić ze swoją rodziną, bliskimi czy przyjaciółmi fantastyczny urlop w Karkonoszach. Przekonaj się sam, jak udanie łączymy bliskość największych atrakcji z relaksującą ciszą i spokojem, których Ci u nas nie zabraknie.