Wycieczki z Karpacza – propozycje jednodniowych tras

Karpacz należy do najbardziej znanych górskich kurortów w Polsce. Urocza miejscowość, położona u podnóża Śnieżki od lat przyciąga osoby spragnione wypoczynku – szczególnie takiego w aktywnej formie.

Co konkretnie można tu robić? Opcji jest dużo. Położenie tego dolnośląskiego miasteczka szczególnie docenią turyści, pragnący nacieszyć oczy karkonoskimi pejzażami. Coś dla siebie znajdą tutaj zaprawieni w boju fani trekkingu, ale także osoby szukające łatwych tras spacerowych. W tym artykule przedstawimy przykładowe wycieczki z Karpacza, które spełnią oczekiwania różnych grup turystów. Prezentowane tu trasy, są propozycjami na sezon wiosenno-letnio-jesienny (zimą część szlaków jest zamknięta).

Wycieczki z Karpacza dla wytrawnych turystów – o czym warto pamiętać?

Karpacz jest doskonałym punktem startowym dla osób, które wybierają się w wyższe partie Karkonoszy. Chociaż tutejsze szlaki nie należą do bardzo wymagających, planując taką wycieczkę należy wziąć pod uwagę całkiem spore przewyższenie. Wyruszając z centrum Karpacza i kierując się na Śnieżkę, trzeba mieć siły na pokonanie w pionie około 900 – 1000 metrów.

Do tego dochodzi kapryśny charakter Królowej Karkonoszy, która uznawana jest za jedno z najbardziej wietrznych miejsc w Polsce. Dni, gdy turystom nie dokuczają mocne podmuchy, należą tu do rzadkości, więc z pewnością przyda się kurtka. Warto mieć też w plecaku cieplejszą bluzę lub polar, bo na Śnieżce chłodno może być także latem (średnia dobowa temperatura w lipcu wynosi 8,9°C, a w sierpniu zaledwie 8,3°C). Istnieje też duże prawdopodobieństwo wystąpienia w ciągu dnia opadów, nawet jeśli rano nie było na niebie żadnej chmurki. Zimowe wycieczki w Karkonosze, ze względu na zagrożenie lawinowe oraz dużo bardziej surowe warunki, wymagają jeszcze lepszego przygotowania – o czym pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych artykułów.

Wycieczki z Karpacza dla wytrawnych turystów – propozycje tras

Włożony wysiłek oraz ewentualne kaprysy aury zostaną jednak sowicie wynagrodzone. Karkonosze odpłacą się, bowiem, malowniczymi pejzażami oraz możliwością spędzenia czasu w otoczeniu wspaniałej przyrody. Oto przykładowe wycieczki z Karpacza, które przypadną do gustu turystom posiadającym już górskie doświadczenie.

Wycieczki z Karpacza: najkrótszą drogą na Śnieżkę

Nie jest to najszybszy sposób dotarcia do celu, bo Ci którym się mocno spieszy, z pewnością skorzystają z pomocy wyciągu na Kopę. Ta propozycja skrojona jest pod osoby, które zamierzają zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy na własnych nogach, ale nie mogą poświęcić na to całego dnia. Trasa, którą tu przedstawiamy, ma kształt pętli liczącej około 19 km. Na jej pokonanie potrzebować będziemy ponad 6 godzin.

Turyści najczęściej rozpoczynają wycieczkę z przystanku Biały Jar w Karpaczu. Pierwszą atrakcją będzie punkt widokowy na Skoczni “Orlinek”. Warto wspiąć się na górę choćby po to, by doświadczyć tego, co podczas zawodów odczuwają sportowcy. Początek trasy to łatwa i przyjemna wędrówka w cieniu drzew. Po pokonaniu 4,5 km mijamy Schronisko PTTK „Nad Łomniczką”, co oznacza, że wspięliśmy się już na wysokość 1000 metrów. Niestety, obiekt ten w roku 2019 został zamknięty, więc nie skorzystamy z bufetu.

Za schroniskiem drzew jest coraz mniej, a poziomice na mapie gęstnieją. Przed nami najbardziej wymagająca część trasy – wspinaczka malowniczym Kotłem Łomniczki. Zimą ten odcinek jest zamknięty, ze względu na zagrożenie lawinowe. O tym, że z naturą nie ma żartów, dobitnie świadczą tabliczki na symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór.

Nagrodą za włożony trud są piękne widoki z Równi Pod Śnieżką. Stąd zostaje nam do pokonania 200 metrów przewyższenia. Przed ostatnim podejściem, warto zrobić sobie przerwę w schronisku Dom Śląski.  Królowa Karkonoszy, według ostatnich badań, mierzy 1603 m n.p.m. (wcześniej podawano, że jest o metr niższa). W połowie leży ona na terenie Republiki Czeskiej. Co więcej, jest ona najwyższym wzniesieniem w tym kraju! Aby nie powtarzać tej samej trasy, proponujemy powrót szlakiem czarnym, o podobnej długości. Prowadzi on tzw. Śląską Drogą, w sąsiedztwie wyciągów narciarskich. 

Wycieczki z Karpacza: Śnieżka w wersji MAX

Wycieczka na Śnieżkę może też przybrać kształt bardzo dużej pętli, której pokonanie zajmie cały dzień. W jaki sposób wydłużyć sobie trasę, by zwielokrotnić wrażenia? Gęsta sieć szlaków pozwala na różne kombinacje, oto jedna z nich.

Trasa, którą proponujemy, liczy ponad 26 km i na samą wędrówkę trzeba sobie zarezerwować około 9 godzin. Startując z węzła znajdującego się przy przystanku Karpacz Biały Jar, należy wybrać niebieski szlak, który zaprowadzi nas do pierwszej atrakcji – uroczego kościółka Wang, który uchodzi za najstarszą drewnianą świątynię w Polsce.

Kolejny odpoczynek można zaplanować na Polanie (1050 – 1100 m n.p.m.). Miłośnicy skałek na tutejszym skrzyżowaniu z pewnością wybiorą szlak żółty, mijający ciekawe formacje: Kotki oraz Pielgrzymy i wychodzący na grań tuż przy Słoneczniku. Widok tego ostańca na tle Kotliny Jeleniogórskiej to jeden z najpopularniejszych motywów karkonoskich zdjęć. Z góry świetnie prezentują się dwa polodowcowe kotły: Wielkiego i Małego Stawu. Przy tym drugim uwagę przykuwa sylwetka Schroniska Samotnia.

Jeśli tylko jest otwarta granica, warto na moment przejść do naszych południowych sąsiadów, by odwiedzić tamtejszy górski hotel Luční bouda, z najwyżej położonym w tej części Europy (1410 m n.p.m.) Browarem Paroháč.

Kolejnym niezwykłym miejscem jest Karkonoska Tundra, w której spotkać można rośliny charakterystyczne dla Skandynawii oraz Alp. Drewnianym podestem ułożonym pośród cennej przyrody, dotrzemy pod Dom Śląski. Po odwiedzeniu Królowej Karkonoszy, można wydłużyć sobie trasę, kierując się w stronę czeskiego schroniska Jelenka. Przechodząc przez Skalny Stół, a na przełęczy Nad Budnikami skręcając w Tabaczaną Ścieżkę dotrzemy do miejsca, z którego zaczynaliśmy wędrówkę.

Wycieczki z Karpacza: szlakiem schronisk

Wycieczki z Karpacza mogą też przybrać charakter wędrówek tematycznych. Trasa, którą poniżej przedstawimy, pozwala odwiedzić sporą liczbę schronisk, zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie.

Pokonanie pętli liczącej 27,5 km może zająć około 9 godzin. Choć tak zaplanowana trasa bez wątpienia będzie wymagająca, to duża liczba punktów, gdzie można się posilić i odpocząć, stanowi spore ułatwienie, gdyż można ograniczyć ilość prowiantu pakowanego do plecaka. Wybierając tę opcję, możemy odwiedzić: Samotnię, Strzechę Akademicką, Dom Śląski, Schroniska Odrodzenie oraz czeskie obiekty: Luční bouda, Bouda Bílé Labe, Hotel Spindlerova Bouda.

Wycieczki z Karpacza – propozycje łatwiejszych tras

Żeby zachwycić się Karkonoszami, wcale nie trzeba wchodzić na grań. Osoby, które nie mają czasu lub kondycji, by zdobywać najwyżej położone rejony, też znajdą tutaj coś dla siebie.

Wycieczki z Karpacza: “Karkonoski Klasyk”

To licząca około 12 kilometrów pętla, na pokonanie której trzeba przeznaczyć mniej więcej cztery i pół godziny. Na przystanku Karpacz Biały Jar, wybrać powinniśmy niebieskie oznaczenia szlaku, które zaprowadzą nas do Kościółka Wang. Następnie – przez malowniczo położoną Polanę – dotrzemy do urokliwego schroniska Samotnia, które wzniesione zostało nieopodal zjawiskowego Małego Stawu. Kolejne schronisko to – znajdująca się na Hali Złotówka – Strzecha Akademicka. Jest ono najwyżej położonym obiektem na trasie. Po krótkim odpoczynku rozpoczniemy zejście do Karpacza. Co ciekawe, droga powrotna częściowo prowadzić będzie śladem dawnego toru saneczkowego.

Wycieczki z Karpacza: wędrówka na Grzbiet Kowarski

To trasa, licząca około 15 kilometrów, która przypadnie do gustu tropicielom tajemniczych historii oraz turystom preferującym szlaki mniej uczęszczane. Kulminacyjnym jej punktem, jest szczyt Skalnego Stołu (1281 m n.p.m.), ze wspaniałą panoramą Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, Rudaw Janowickich, Gór Izerskich oraz innych pasm Sudetów. Podczas tej wycieczki nie zabraknie ciekawostek. Przemierzając góry Tabaczaną Ścieżką, poznamy szlak, którym niegdyś szmuglowano towary. Dotrzemy też do osady Budniki – zamieszkanej do roku 1945. Na taką wycieczkę trzeba zarezerwować sobie około 5-6 godzin.

Wycieczki z Karpacza – propozycje tras spacerowych 

Chociaż Karkonosze wyglądają bardzo dostojnie, to w okolicy nie brak też mniejszych wzniesień – dostępnych dla osób, które nie mają górskiego doświadczenia. Oto wycieczki z Karpacza, które w zasadzie mają formę nieco dłuższego, ale dosyć spokojnego spaceru.

Trasy spacerowe: “Karpacz z innej perspektywy”

Wycieczki z Karpacza wcale nie muszą być trudne i długie. Ta trasa liczy około 10 kilometrów i przebiega przez urokliwe miejsca, sąsiadujące z centrum. Wiedzie ona przez wzniesienie o nazwie Karpatka – wyróżniające się pięknymi formami skalnymi, Księżą Górę, oraz punkt widokowy nad Kruczymi Skałami – obok których w średniowieczu działały kopalnie kamieni szlachetnych. Można też odwiedzić punkt widokowy poniżej szczytu Pohulanka. Chociaż nie będzie tu dużych przewyższeń, przy sprzyjającej pogodzie nacieszymy oczy atrakcyjnymi panoramami. Taki spacer powinien nam zająć 3 godziny i 30 minut.

Trasy spacerowe: wycieczka do miejsc mocy

Nieco dłuższy będzie spacer, którego celem są tutejsze miejsca mocy. Trasa, o której mowa, ma 11 kilometrów i powinna zająć około 4 godzin. Pierwszą atrakcją będzie zapora na rzece Łomnicy, następną powinna być – owiana tajemnicami – Góra Grabowiec. W Sosnówce Górnej będziemy mogli napić się wody z legendarnego Źródła Miłości. Tytułowymi obiektami mocy są tu dwie skałki: Ostra oraz Patelnia – od prawieków odwiedzane przez ludzi, uważających je za karkonoskie czakramy. W drodze powrotnej wdrapiemy się na najwyższy szczyt Pogórza Karkonoskiego – Czoło (873 m n.p.m.).

Gdzie zarezerwować noclegi?

Wycieczki z Karpacza dostarczają wielu pozytywnych wrażeń. Po tak intensywnym dniu, warto jest jednak dobrze wypocząć. Gdzie zatem zarezerwować noclegi? Najlepiej w pobliżu miejsca, gdzie krzyżują się szlaki! Taką właśnie lokalizację zapewnia Willa Dąbrówka, położona w ścisłym centrum – niedaleko kluczowego dla turystów węzła Karpacz Biały Jar. Pensjonat wzniesiony został w otoczeniu zielni, co sprawia, że szybko można tu nabrać sił niezbędnych do kolejnych wyzwań. Z myślą o strudzonych turystach, Dąbrówka wyposażona została w specjalnie zaprojektowane łóżka, zapewniające wyjątkowo dobry sen. Energii potrzebnej na trasie, dostarczą pyszne śniadania.