Co robić w Karpaczu?

Liczni turyści często zadaje sobie pytanie: co robić w Karpaczu? Właśnie tutaj rozpoczyna się wiele górskich wędrówek, ale to wcale nie wysokie Karkonosze muszą być głównym celem dla osób przyjeżdżających do Karpacza. Dumne szczyty mają swój urok, ciekawych miejsc nie brakuje natomiast również w samym mieście.

Co robić w Karpaczu? Oferta turystyczna karkonoskiego kurortu jest na tyle bogata, że nie sposób się tu nudzić. Jeśli zamieszkasz w centrum (a tak właśnie położona jest Willa Dąbrówka), to opcji będziesz mieć naprawdę wiele. Oto kilka propozycji, które powinny przypaść do gustu nawet tym bardziej wymagającym urlopowiczom.

Co robić w Karpaczu zimą?

Dzięki licznym wyciągom oraz zróżnicowanym stokom, Karpacz ma wiele do zaoferowania zarówno początkującym, jaki zaawansowanym miłośnikom narciarstwa i snowboardu. Co ważne – by dać się ponieść własnym pasjom, wcale nie trzeba zbytnio oddalać się od centrum. Do nowoczesnego ośrodka Winterpol w Białym Jarze, dojdziesz z Dąbrówki w 7 minut. A tam już czekają na Ciebie wygodne kanapy oraz wyratrakowany i oświetlony stok, zachęcający do szaleńczych zjazdów.

Co robić w Karpaczu mogą miłośnicy sanek oraz wszelkiej maści ślizgaczy? Na nich również czeka tu prawdziwa moc atrakcji. W mieście znaleźć można bowiem zarówno górki idealne do zjazdów na śnieżnych pojazdach wyposażonych w płozy, jak i tory do snowtubingu, po których sunie się na specjalnych pontonach. Szczególną popularnością cieszą się:

  • Saneczkowa Góra – to zarówno tor snowtubingowy, jak i zimowy plac zimowy. Znajduje się przy ulicy Myśliwskiej 13, tuż przy Centrum Medycznym Karpacz.
  • Kompleks „Żółwik” – oferuje tor snowtubingowy, ale także uwielbianą przez turystów karuzelę pontonową „Rotondo”. Adres: ul. Szkolna 7, niedaleko stacji narciarskiej „Pod Wangiem”.
  • Stok Relaks – umożliwia zjazdy na pontonach i zapewnia wiele innych atrakcji dla miłośników białego szaleństwa. Znaleźć go można przy ulicy Wilczej 2.

Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, zimą można też poślizgać się na naturalnym lodowisku pod chmurką, które powstaje przy ulicy ul. Gimnazjalnej 2 (5 minut spacerkiem z Dąbrówki). Co robić w Karpaczu jeszcze w okolicy? W sąsiednim namiocie czeka też na nas ślizgawka całoroczna, ale trochę inna, bo z taflą wykonaną ze specjalnych paneli. Lodowisko syntetyczne to prawdziwa gratka dla miłośników jazdy na łyżwach, którzy zamierzają kręcić piruety niezależnie od pory roku i pogody.

Co robić w Karpaczu, gdy polujesz na ładne widoki?

Chyba wszyscy turyści odwiedzający Sudety wiedzą, że ze Śnieżki (której wierzchołek – notabene – znajduje się jeszcze w granicach administracyjnych miasta) roztaczają się wspaniałe pejzaże. Osoby chcące nakarmić oczy ładnymi widokami wcale nie muszą natomiast wychodzić na szlak. Karkonosze bardzo atrakcyjnie prezentują się również wtedy, gdy patrzy się na nie z dołu. Co robić w Karpaczu, by móc podziwiać przepiękne widoki i robić wspaniałe zdjęcia? Miejska zabudowa na tle potężnych gór to motyw godny obiektywu aparatu, a do tego dużo bardziej dostępny. W promieniu 20 km od centrum zrobisz zdjęcie wielu unikatowym i przepięknym budynkom, np.:

  • Świątyni Wang,
  • Karczmie Sądowej,
  • Aptece Pod Złotą Wagą,
  • Pałacowi w Miłkowie,
  • Pałacowi Schaffgotschów,
  • stawom w Bukowcu,
  • Pałacowi na Wodzie w Staniszowie.

Uważnie rozglądaj się też, spacerując po samym mieście. Zarówno w centrum, jak i na jego obrzeżach, nie brak unikatowych budynków, charakterystycznych dla naszego regionu. W poszukiwaniu ładnych ujęć można też wybrać się na… skocznie narciarską Orlinek. Dlaczego właśnie tam? Bo na jej szczycie znajduje się niezwykły punkt widokowy. Nagrodą dla śmiałków, którzy zdecydują się wejść na potężną platformę, będzie piękna panorama, obejmująca nie tylko Karkonosze, ale także część Kotliny Jeleniogórskiej i Rudawy Janowickie. Wystarczy jedno spojrzenie w dół, by uzmysłowić sobie, jak odważnymi ludźmi muszą być skoczkowie, którzy podczas zawodów suną po tak stromym najeździe. 

Co robić w Karpaczu, gdy lubisz spacerować?

Otoczony zielenią Karpacz, kusi także osoby, które po górach nie chodzą, ale za to uwielbiają spacery w mniej wymagającym terenie. Co robić w Karpaczu i jaki wybrać cel krótkiej wycieczki? Może prawdziwe serce Karpacza, czyli miejski deptak przy ulicy Konstytucji 3-go Maja? O charakterze tego miejsca świadczą: typowa dla górskich kurortów zabudowa oraz liczne stragany z pamiątkami. Wzdłuż ulokowane są też najważniejsze punkty handlowe, banki, restauracje czy lodziarnie. No i nie brak tu ławeczek, zachęcających, by zrobić sobie przerwę.

Ważną częścią deptaka jest Skwer Zdobywców, który upamiętnia naszych najsłynniejszych himalaistów. Poznamy go po chodniku, w który wkomponowane zostały tablice ze śladami butów i raków Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Macieja Berbeki, Krzysztofa Wielickiego oraz innych legendarnych wspinaczy.

Spacerowicze szukający kontaktu z naturą, chętnie kierują się w stronę zapory, wybudowanej na Łomnicy (z Dąbrówki to ok. 7 minut). Ta spokojna dziś rzeka, przed laty wielokrotnie ujawniała swój porywczy charakter. Gdy ciek przybierał, dynamiczny nurt i niesiony przezeń rumosz były dużym zagrożeniem dla miasta. Po wzniesieniu okazałej tamy powstało tu niewielkie jeziorko. Konstrukcja ta ma chronić mieszkańców Karpacza przed niszczycielską powodzią.

Wizyta na koronie zapory to punkt obowiązkowy wielu wycieczek. Mając nieco więcej czasu, można wydłużyć trasę i zdobyć – znajdujący się na drugim brzegu – zalesiony wierzchołek Karpatki (727 m n.p.m.) z bardzo ciekawymi formami skalnymi. Pokonanie pętli, którą zamkniesz spacerując zgodnie ze wskazaniami niebieskich, a potem czerwonych oznaczeń szlaku turystycznego, powinno zająć około 20 minut.

Miłośnicy ciekawie uformowanych granitognejsów za cel z pewnością obrać też powinni Krucze Skały. Te okazałe, bo sięgające nawet 25 metrów formacje, znajdują się w zasięgu nawet mniej wprawionych spacerowiczów. Droga do nich z Dąbrówki powinna zająć Ci około 30 minut. 

Co robić w Karpaczu, gdy chcesz się powspinać?

Bardzo prawdopodobne, że pod Kruczymi Skałami natkniesz się na wspinaczy. Ludzie, których pasją jest pokonywanie dróg w pionie, odkryli to miejsce już w połowie XX wieku. W latach 90. poprzedniego stulecia niektóre ze wspinaczkowych dróg wyposażono w stałą asekurację, To z pewnością wpłynęło na popularność Kruczych Skał wśród fanów tej aktywności.

Co robić w Karpaczu, będąc miłośnikiem wspinaczki, oprócz poznawania Kruczych Skał? Miejsc, gdzie można uprawiać wspomnianą dyscyplinę, jest u nas więcej. Alternatywą dla naturalnych skał będzie okazała ścianka wspinaczkowa, z dziesięcioma drogami, która znajduje się w hali sportowej przy ul. Konstytucji 3-ego Maja 48b. Co ważne dla osób przyjezdnych, na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu. Nie jest to jedyna tego typu instalacja w Karpaczu. Nieco mniejsza ścianka wspinaczkowa, znajduje się na terenie… Willi Dąbrówka i udostępniana jest gościom, po wcześniejszym uzgodnieniu tego z obsługą.

Możesz też spróbować swoich sił w innej scenerii. Ciekawym wyzwaniem powinny okazać się przeszkody w Parku Linowym Tarzan przy ulicy Gimnazjalnej 2. Jedna z tamtejszych tras – “Skok Tarzana” – należy ponoć do najbardziej wymagających w Polsce!

Co robić w Karpaczu, gdy lubisz odpoczywać nad wodą?

A co jeśli kochasz wodę? Oprócz spacerów wzdłuż górskich rzeczek i wizyt na tamie, możesz skorzystać z oferty aż dwóch parków wodnych. Z Dąbrówki w 20 minut dojdziesz do Aquaparku Sandra (ulicy ul. Obrońców Pokoju 3). W ośrodku znajduje się 7 basenów, w tym jeden zewnętrzny z podgrzewaną wodą (czynny w sezonie letnim). Są też zjeżdżalnie, wodny plac zabaw, łaźnie, jacuzzi oraz sauna.

Park Wodny Tropikana znajduje się nieco dalej, bo przy ulicy Karkonoskiej 14 (ok. 30 minut spacerkiem). Oprócz kilku basenów krytych, latem do dyspozycji plażowiczów jest tam też basen zewnętrzny, kuszący także fantastycznym widokiem na góry. W ofercie ośrodka znajdziesz również jacuzzi, saunę oraz tężnie solankową.

Co robić w Karpaczu, gdy interesują Cię wystawy?

W mieście u podnóża Śnieżki nie brakuje ekspozycji, jakich nie powstydziłyby się dużo większe ośrodki. Obejrzenie wszystkich w jeden dzień byłoby zadaniem dość karkołomnym, dlatego lepiej zatrzymać się tutaj na dłużej. 

Co robić w Karpaczu? Na liście prawdziwego turysty (czyli takiego, który interesuje się odwiedzanym miejscem), nie może zabraknąć Multimedialnego Muzeum Karkonoszy (ulica Karkonoska 5). Autorzy tej ekspozycji zadbali, by pasjonującą historię pięknych gór opowiedzieć w nowoczesny, a przez to atrakcyjny sposób. Dzięki technologiom multimedialnym, bez trudu przeniesiesz się w czasie, kursując – na przykład – między Prakarkonoszami, epoką lodowcową, a okresem gdy żyli tu Walonowie.

Jeśli jesteś lub choćby bywasz kibicem, nie lada gratką będzie dla Ciebie ekspozycja Muzeum Sportu i Turystyki. Znajdziesz ją przy ulicy Kopernika 2.

Chociaż ostatni regularny pociąg odjechał z Karpacza w roku 2000, warto też zawitać do budynku dawnego dworca. Mieści się w nim Miejskie Muzeum Zabawek oraz Sala Kolejnictwa, z eksponatami udostępnionymi przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

W Karpaczu są też wystawy skierowane do młodszych turystów, które jednak mogą spodobać się również dorosłym: Karkonoskie Tajemnice (ul. Mickiewicza 1A), Świat Kolejek (ul. Karkonoska 32) oraz Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO (ul. Mickiewicza 11). Obok ostatniego z wymienionych działa Muzeum Konsol Gier Video, czyli instytucja, którą z przyjemnością odwiedzą również dzisiejsi czterdziestolatkowie.

Co robić w Karpaczu, gdy lubisz zwiedzać zabytki?

Chociaż w granicach miasta Karpacza znajduje się kilkanaście obiektów wpisanych na listę zabytków, jeden swoją popularnością wyraźnie góruje nad resztą. Co robić w Karpaczu będąc miłośnikiem zabytków? Koniecznie odwiedź ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela, który bardziej jest znany jako Świątynia Wang. Co w nim takiego niezwykłego?

Ten budynek z sosnowych bali nie przypomina innych drewnianych kościółków, jakie spotykamy w Polsce. Wynika to z faktu, że powstał w odległej Norwegii. Jak trafił do Karpacza? To dłuższa historia, o której najlepiej usłyszeć od przewodnika. Jako, że jego budowę datuje się na przełom XII i XIII wieku, uważany jest za najstarszą drewnianą świątynią w naszym kraju.

Karpacz poleca się na urlop!

Czy wymieniliśmy wszystko, co można robić w Karpaczu? Zdecydowanie nie! Przyznasz, że i tak, jak na miasto liczące niewiele ponad 4,5 tysiąca mieszkańców, dzieje się tutaj naprawdę dużo. Dlatego warto zarezerwować sobie (s)pokój w centrum Karpacza, nawet jeśli nie zamierzasz wychodzić w góry.